Na początku września papież Franciszek uda się z wizytą do Azji i Oceanii. Jednym z czterech krajów, które odwiedzi, jest Papua-Nowa Gwinea. Ojciec Święty spotka tam „Kościół o intensywnych praktykach religijnych, ale w stylu Papui-Nowej Gwinei, kraju o bardzo starych tradycjach”, powiedział w rozmowie z Vatican News przełożony generalny Misjonarzy Najświętszego Serca Jezusowego, ks. Mario Absalón Alvarado Tovar.
Misjonarze Serca Jezusowego (MSC) są obecni w Papui-Nowej Gwinei od 1881 roku. Zgromadzenie odgrywa ważną rolę w budowaniu Kościoła w tym kraju. Dziś przełożony generalny opisuje Papuę-Nową Gwineę jako kraj wielokulturowy z „Kościołem pod każdym względem kolorowym, wielojęzycznym, wieloetnicznym”, wręcz jako „kraj nieoczekiwanego”, zacytował lokalne powiedzenie pochodzący z Gwatemali o. Alvarado.
Papież Franciszek pozna żywy Kościół z wieloma rytuałami i tańcami wywodzącymi się z wiejskiego świata dżungli, rzek, rybołówstwa i łowiectwa. „To bardzo stary naród z bardzo starymi tradycjami. Dla nich obecność papieża jest potwierdzeniem ich drogi jako Kościoła, jako ludu Bożego”, powiedział zakonnik.
Kościół w Papui Nowej Gwinei ogromnie się rozwinął, jednak stoi przed wyzwaniami globalnymi. „Mimo że jest to kraj o niesamowitych zasobach naturalnych, panuje systemowe ubóstwo. Papuę-Nową Gwineę wyniszcza wiele międzynarodowych firm. Bardzo daje się odczuć zmiana klimatu, ponieważ jest to kraj w dużym stopniu zależny od zasobów naturalnych. Rozlegle wylesianie lub uprawa monokultur na dużych powierzchniach przynoszą szkodę ludziom. Nieprzyjazny ludziom przemysł wydobywczy wpływa dziś również bardzo na dzisiejszy Kościół. Staramy się nadal wspierać najbardziej potrzebujących” – zapewnił o. Alvarado.
Oczywiście lokalny świat plemienny jest wyzwaniem dla obcokrajowców, także dla Kościoła. Chodzi o zrozumienie, „jak szanować struktury plemienne lub klanowe i jak ewangelizować od wewnątrz, szanując struktury i próbując uleczyć antywartości, które istnieją w każdej strukturze społecznej i kościelnej. Jest to duże wyzwanie, ponieważ w świecie plemiennym, w grupach etnicznych istnieją struktury i światopoglądy bardzo odmienne, a to stanowi wyzwanie dla Kościoła, dla synodalności, diecezji i wspólnot zakonnych”.
Misjonarze Najświętszego Serca mają w prowincji 115 współbraci, „wszyscy miejscowi”, powiedział przełożony generalny. Podkreślił, że w Kościele w Papui-Nowej Gwinei działa również kilka innych wspólnot zakonnych, ale początek zrobili Misjonarze Najświętszego Serca. Kiedy w XIX wieku przybyli do Papui Nowej Gwinei, napotkali wielkie wyzwania: na przykład „dziś prawie już wymarły kanibalizm”, brak utwardzonych dróg, brak opieki zdrowotnej i zupełnie inną samoświadomość, niż obraz, który przywieźli ze sobą misjonarze. „Nasi misjonarze początkowo nie do końca rozumieli świat religijny Papuasów – przyznał zakonnik. – Ale oczywiście były tam znamiona królestwa Bożego. I tak to postępowało”.
Wrześniowej wizyty papieża Franciszka oczekuje z radością społeczność katolicka w Papui-Nowej Gwinei. Dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych (POM) w tym kraju, indyjski misjonarz o. Victor Roche, podkreślił , że ludzie szczególnie cenią duchowy i ludzki wkład wiary chrześcijańskiej.
„Wizyta papieża jest postrzegana jako wydarzenie łaski dla wszystkich społeczności w naszym zróżnicowanym kraju”, powiedział misjonarz cytowany przez watykańską agencję Fides. Dodał, że ogłoszenie wizyty papieża wywołało wielką radość. „Wszystkie parafie i wspólnoty modlą się, aby Pan zachował papieża w zdrowiu i pozwolił mu podróżować. Organizowane są również spotkania i seminaria, aby pomóc ludziom zrozumieć rolę i misję papieża” – powiedział o. Roche.
Innym aktualnym tematem w tym wyspiarskim państwie Oceanii jest dyskusja wokół ewentualnej zmiany konstytucji w kierunku przyjęcia odniesień chrześcijańskich. W tej kwestii Kościół katolicki jest ostrożny, tłumaczył dyrektor POM: „Nasi biskupi podkreślają, że konstytucja już w preambule odnosi się do Boga i że dalsze dostosowanie konfesyjne nie jest konieczne. Jesteśmy państwem świeckim, w którym wyraźnie panuje wolność religijna. Te wysiłki, promowane przez grupy ewangelikalne, nie powinny być wspierane w interesie wszystkich”.
Papież Franciszek jest drugim papieżem w Papui-Nowej Gwinei. Przed nim dwukrotnie odwiedził ten kraj Jan Paweł II, w 1984 i 1995 roku. Na swoją wielką podróż do Indonezji, Papui-Nowej Gwinei, Timoru Wschodniego i Singapuru na początku września 87-letni Franciszek przeznaczył dużo czasu. Cztery państwa wyspiarskie odwiedzi w dniach od 3 do 13 września, co czyni tę podróż najdłuższą w czasie jego pontyfikatu.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.