Caritas Archidiecezji Lubelskiej w ramach akcji "Tornister pełen uśmiechów" zbiera przybory i plecaki szkolne dla dzieci w Burundi (Afryka).
"W pracy misjonarzy w Afryce jedną z podstawowych form pomocy ludziom jest umożliwianie im edukacji. Ta pomoc z naszej strony jest prosta, nieskomplikowana, a tam na miejscu jest bardzo ważna, bo pozwala ludziom zmienić ich los na lepszy" - powiedział biskup pomocniczy lubelski Adam Bab.
Plecaki trafią do uczniów ze szkoły z miejscowości Gitega-Songa w Burundi we Wschodniej Afryce. "Chcemy tam przekazać 1000 tornistrów z przyborami szkolnymi. Planujemy je wysłać do Afryki z początkiem września" - powiedział koordynator akcji Paweł Lipa z Caritas Archidiecezji Lubelskiej.
Burundi to jeden z najbiedniejszych krajów Afryki. Od wielu lat prowadzi tam misje Zgromadzenie Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus. W Gitega-Songa w 2017 roku siostry rozpoczęły budowę szkoły podstawowej. Budowa nadal trwa, ale część sal już udostępniono.
Obecnie w szkole uczy się niespełna 400 dzieci, ale docelowo placówka ma pomieścić ok. 1000 uczniów. "W Burundi do szkoły chodzi niecałe 30 proc. dzieci. Nie dlatego, że nie chcą, ale dlatego, że nie mają możliwości, nie mają dostępu do edukacji" - zaznaczył Lipa.
Oprócz tornistrów do Gitega Songa wysłana zostanie żywność trwała m.in. mleko w proszku.
Zbiórka plecaków potrwa do 25 sierpnia. Dotychczas lubelska Caritas zebrała około 250 plecaków z wyposażeniem. W zbiórkę zaangażowane są m.in Szkolne Koła Caritas i Parafialne Zespoły Caritas w całej diecezji. Caritas planuje też przeprowadzić zbiórki artykułów szkolnych w wybranych supermarketach i podczas meczów Górnika Łęczna. Zbierane są też pieniądze na ten cel.
"Tornister Pełen Uśmiechów" to ogólnopolska akcja Caritas prowadzona od 2009 r., której celem jest wsparcie dzieci z potrzebujących rodzin w przygotowaniu wyprawek szkolnych. Każda diecezjalna Caritas sama decyduje komu przekazuje tę pomoc. Lubelska Caritas w tym roku wsparcie kieruje do dzieci z Burundi; w ubiegłym roku przekazała 500 plecaków z wyposażeniem dla dzieci w Charkowie na Ukrainie, a rok wcześniej 200 plecaków szkolnych dzieciom z Mpunde w Zambii.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.