Po 8 i 9 dniach wędrówki - w zależności od grupy - pątnicy z 43. Góralskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę pokłonili się dziś Królowej Polski.
- Wszystko, co zbieramy, jest przeznaczane na użytek klasztoru - mówi o. Tymoteusz, który czuwa nad tegorocznymi żniwami. Cystersi uprawiają zboża na powierzchni 11 ha.
Sąd Apelacyjny w Warszawie skrócił areszt ks. Michała Olszewskiego do 31 sierpnia br. Informację tę przekazał na platformie X m.in. mec. Krzysztof A. Wąsowski, obrońca duchownego.
Stolica Apostolska od samego początku popierała odrodzenie olimpiad. Wielkim propagatorem sportu był w szczególności św. Pius X.
W Hiszpanii trwa proces łączenia seminariów diecezjalnych. W wielu z nich jest zaledwie kilku kleryków. W ostatnim roku akademickim do kapłaństwa przygotowywało się 956 kleryków, o 18 mniej niż rok wcześniej, kiedy to po raz pierwszy ich liczba spadła poniżej tysiąca (974).
W wyniku izraelskich ostrzałów po raz kolejny ucierpiał grecki kościół prawosławny św. Porfiriusza w Sterfie Gazy.
Brazylijskie media szeroko komentują informację o groźbie kary dla brązowej medalistki igrzysk olimpijskich w Paryżu w skateboardingu Rayssy Leal.
Amerykańska pływaczka Katie (Kathleen) Ledecky, która zdobyła dotychczas 10 medali olimpijskich i otrzymała w maju br. z rąk prezydenta Joe Bidena Medal Wolności, bierze udział także w obecnych Igrzyskach w Paryżu. Określana przez amerykańskie media jako „ikoniczna zawodniczka”, jak np. golfista Tiger Woods, niezmiennie podkreśla swoją katolicką wiarę.
Celem tego przedsięwzięcia jest przede wszystkim usystematyzowanie relacji między naukami medycznymi i biotechnologicznymi - powiedział ks. prof. Mirosław Kalinowski, rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, który we wtorek 30 lipca podpisał zarządzenie o utworzeniu Collegium Medycznego z dniem 1 września br.
„Polityka jest jedną z najwyższych form miłości, ponieważ szuka dobra wspólnego” – te słowa świętego papieża Pawła VI przypomina Franciszek w intencji modlitewnej na sierpień. Zachęca w niej do modlitwy za przywódców politycznych, by szlachetnie służyli swoim narodom.
Diabeł boi się szczęśliwych ludzi, nie dajmy się pozbawić radości z igrzysk olimpijskich, która może nas zbliżyć do Boga – mówi bp Emmanuel Gobilliard delegat Stolicy Apostolskiej na olimpiadę w Paryżu.
Rodzaj popełnionych przestępstw wobec ofiary wykorzystywania seksualnego przez ludzi Kościoła będzie jednym z głównych kryteriów ustalenia wysokości kwoty odszkodowania dla pokrzywdzonych, wynika z zasad przyjętych przez Konferencję Episkopatu Portugalii.
30 lipca obchodzony jest Światowy Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi.
50 tys. ministrantów z 20 krajów świata, w tym Polski, przybyło do Rzymu w swej międzynarodowej pielgrzymce. Pięciodniowe wydarzenie przebiega pod hasłem „Z Tobą” (Iz 41, 10), a jego centralnym punktem jest wieczorne spotkanie z papieżem Franciszkiem.
Pierwotnym celem wyprawy pielgrzyma było Santiago de Compostela, gdzie znajduje się grób św. Jakuba Większego. Ale po dojechaniu na miejsce, stwierdził, że musi pojechać jeszcze do Matki Bożej w Fatimie.
Administracja Dóbr Stolicy Apostolskiej APSA przedstawiła sprawozdanie finansowe za rok 2023. Osiągnięto 45,9 mln euro zysków. 37,9 mln przekazano na finansowanie misji Papieża, czyli utrzymanie watykańskich dykasterii, a pozostałe 7,9 mln na zwiększenie aktywów własnych.
Ruszyła 18. wyprawa NINIWA Team. Przed 30 młodymi uczestnikami prawie 4500 kilometrów i… nieznane.
Biskup Marek Solarczyk poświęci pomnik błogosławionego kard. Stefana Wyszyńskiego. Uroczystość odbędzie się w sobotę 3 sierpnia w parafii św. Stefana w Radomiu. Ponad 2-metrowy monument, który został odlany z brązu, zostanie postawiony przed świątynią.
Grupa wolontariuszy - uczniów Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu - wraz z ks. Jerzym Babiakiem jako opiekunem, przebywa na wyprawie misyjnej w Gambii.
Wierni i kapłani z diecezji radomskiej mają duży udział w niesieniu pomocy misjonarzom. Na zakup środków transportu przekazano ponad 122 tys. zł. Niewiele mniej wyniosła wartość pomocy, jaką księża przekazali na potrzeby Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce.
Co dwa lata w różnych częściach Europy odbywają się plenarne spotkania Międzynarodowej Wspólnoty Ekumenicznej (International Ecumenical Fellowship). Tegoroczne wydarzenie zatytułowane "The struggle within us and between us" zgromadziło w rumuńskim Cluj-Napoca blisko 80 uczestników z Europy, Afryki i Ameryki Południowej.
Przy Muzeum Powstania Warszawskiego 28 lipca przez wstawiennictwo bł. o. Michała Czartoryskiego w 80. rocznicę jego śmierci i 25. rocznicę beatyfikacji modlono się za powstańców i Polskę.
Na zakończenie południowego spotkania na Anioł Pański papież przypomniał o tragedii, która dotknęła Etiopię. W wyniku potężnego osuwiska wywołanego ulewnymi deszczami życie straciło prawie 260 osób, są wśród nich całe rodziny i osoby, które ruszyły im na ratunek i same zostały przysypane przez kolejne osuwisko. Służby ratunkowe szacują, że bilans ofiar może się podwoić.
– Każda z was i każdy z was, którzy jesteście na drodze trzeźwości, jesteście wrażliwi, odważni i gotowi do czynów. Jest to dzień waszego dziękczynienia za przebytą drogę. To także prośba, aby Pan był waszym fundamentem, abyście wytrwali do końca. I to jest posłanie, które tutaj otrzymujecie – powiedział bp Krzysztof Wętkowski, ordynariusz diecezji włocławskiej, w czasie głównej Mszy podczas 31. Ogólnopolskich Spotkań Trzeźwościowych w Licheniu.
Od pierwszej środy sierpnia w Gródku nad Dunajcem zaczynają się nabożeństwa za przyczyną świętych Joachima i Anny dla małżonków oczekujących na narodzenie dzieci.