Ekumeniczna troska o sprawiedliwy pokój

Co dwa lata w różnych częściach Europy odbywają się plenarne spotkania Międzynarodowej Wspólnoty Ekumenicznej (International Ecumenical Fellowship). Tegoroczne wydarzenie zatytułowane "The struggle within us and between us" zgromadziło w rumuńskim Cluj-Napoca blisko 80 uczestników z Europy, Afryki i Ameryki Południowej.

Reklama

Wśród uczestników m.in. z Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Czech, Kolumbii czy Kenii w tej ekumenicznej konferencji biorą udział profesorowie, doktoranci, absolwenci i studenci ekumenizmu na Wydziale Teologii KUL. Część z nich realizuje równolegle program szkoleniowy w ramach Erasmus+. Grupa z Polski stanowi - zaraz po gospodarzach - najliczniejszą, bo 14-osobową reprezentację. Wśród uczestników są delegaci ds. ekumenizmu: z diecezji sandomierskiej, ks. Paweł Surowiec - doktorant Szkoły Doktorskiej KUL, zaś z diecezji kieleckiej ks. dr Paweł Samiczak.

Spotkania, dyskusje, wykłady teologiczne oraz warsztaty bazują na różnych doświadczeniach ekumenicznych każdej z grup językowych, z których prawie każda jest wewnętrznie różnorodna wyznaniowo. W 47. konferencji IEF w Rumunii odbywającej się na prestiżowym Uniwersytecie Babeș-Bolyai w Cluj-Napoca uczestniczą prawosławni, katolicy, anglikanie, metodyści, luteranie, ewangelicy reformowani i adwentyści poszukując oddolnie międzywyznaniowych sposobów na zbliżanie się do pełnej, widzialnej jedności chrześcijan różnych wyznań.

International Ecumenical Fellowship (IEF) jest międzynarodową wspólnotą ekumeniczną powstałą we Fryburgu w 1967 roku, stanowiącą oddolny ruch chrześcijan różnych tradycji wyznaniowych, zjednoczonych wspólnym zaangażowaniem na rzecz jedności Kościoła. Członkowie wspólnie się modlą, wzbogacając swoją wiarę przez różnorodne doświadczenia liturgiczne zyskując przy tym cenne możliwości kontaktu z chrześcijanami na całym świecie. Uczestniczą w szerokich forach chrześcijańskich dyskutując o kwestiach społecznych, duchowych i etycznych, wpływając przez to na ruch ekumeniczny. IEF przekracza struktury poszczególnych związków wyznaniowych, pozostając wspólnotą świadomą nowych inicjatyw, łącząc swoich członków z szeroko pojętym ruchem ekumenicznym. Celem spotkań IEF jest każdorazowe odnalezienie inspiracji do wzbogacania życia kościelnego na poziomie lokalnym i globalnym - tam, gdzie na co dzień żyją uczestnicy konferencji. IEF ponadto wzmacnia działania na rzecz lokalnych społeczności promując dialog międzywyznaniowy i międzyreligijny, włączając międzynarodowe spotkania chrześcijańskie w swoje życie duchowe. IEF współpracuje z Konferencją Kościołów Europejskich (CEC), współdziałając z krajowymi organizacjami ekumenicznymi. Obecnym Przewodniczącym IEF jest rzymskokatolicki diakon stały z Hiszpanii: prof. Andrés Valencia-Perez (Facultat de Teologia de València), zaś szefem Komisji Teologicznej IEF prof. Piotr Kopiec (Wydział Teologii KUL).

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama