152 mln dzieci zmuszanych jest do niewolniczej pracy

30 lipca obchodzony jest Światowy Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi.

W tym roku w centrum tej oenzetowskiej inicjatywy znalazły się dzieci. – Potrzebne są pilne działania, aby chronić najbardziej bezbronne grupy społeczne – podkreśliła siostra Abby Avelino, koordynatorka katolickiej sieci Talitha Kum. Ta międzynarodowa i międzyzakonna organizacja przeciwstawia się współczesnemu niewolnictwu w 70 państwach na 6 kontynentach.

O dramatycznych realiach współczesnego niewolnictwa siostra Avelino pisze w artykule dla watykańskiego dziennika „L’Osservatore Romano” zatytułowanym „Razem, by chronić najbardziej narażonych”. Nawiązując do swego wieloletniego doświadczenia pracy ze zniewolonymi kobietami w Azji podkreśliła, że „nierówności kulturowe, społeczne i ekonomiczne sprawiają, że to dzieci i kobiety są najbardziej narażone na różne formy wykorzystywania”. Pochodząca z Filipin zakonnica, która przed wstąpieniem do Zgromadzenia Misyjnego Maryknoll Sióstr św. Dominika skończyła studia inżynierskie, podkreśliła, że temat handlu dziećmi i ich wykorzystywania do niewolniczej pracy wciąż pozostaje społecznym tabu. Przywołała postać 11-letniego Karima, który w Libanie zmuszany jest do ciężkiej pracy w stolarni, za nieco ponad pół dolara tygodniowo, a do tego jest bity i głodzony. Misjonarka zauważa, że sytuacja libańskiego chłopca oddaje tragiczny los milionów dzieci na całym świecie.

Według szacunkowych danych Międzynarodowej Organizacji Pracy 152 mln dzieci, między 5 a 17 rokiem życia, zmuszanych jest do niewolniczej pracy. Co trzecia ofiara handlu ludźmi to dziecko. Raport w tej sprawie opublikowany przez Biuro ONZ ds. Narkotyków i Przestępczości wskazuje, że wśród najbardziej rozpowszechnionych form przemocy wobec dzieci znajduje się: przymusowa praca, wczesne i przymusowe małżeństwa, żebractwo, handel w celu nielegalnej adopcji, znęcanie się i wykorzystywanie seksualne, również online. „Wojna na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie, a także inne trwające konflikty, prowadzą do zwiększonego ryzyka nadużyć na różnych poziomach. Szczególnie narażone są dzieci pozbawione opieki lub oddzielone od swoich rodzin, w tym ewakuowane z różnych placówek opiekuńczych” – pisze siostra Avelino. Zakonnica jest przekonana, że w obecnych czasach szczególną uwagę należy zwrócić na handel ludźmi za pośrednictwem Internetu, gdzie przeniósł się niemalże cały proceder. Sieć jest także miejscem masowego wykorzystywania seksualnego nieletnich. Wymaga to, jak zauważyła, nowych działań prewencyjnych, które obejmują także świat wirtualny i monitorowanie platform online.

Koordynatorka sieci zakonnej Talitha Kum wskazała na duże zaangażowanie papieża Franciszka w walkę z oburzającym procederem handlu ludźmi. Przywołała jego słowa o tym, że fundamentalną rzeczą jest wysłuchanie tych, którzy cierpią. W tym kontekście Ojciec Święty wymienił ofiary konfliktów i wojen, osoby dotknięte skutkami zmian klimatycznych, rzesze przymusowych migrantów, a także kobiety i dzieci, które padają przedmiotem wykorzystywania seksualnego i pracowniczego. Siostra Avelino nawiązała do apelu Franciszka wygłoszonego w lutym br. przy okazji Międzynarodowego Dnia Modlitwy i Refleksji nt. Walki z Handlem Ludźmi: „Wsłuchajmy się w ich wołanie o pomoc, niech ich historie będą dla nas wyzwaniem”.  Misjonarka podkreśliła, że trzeba większej uważności i wrażliwości na proceder handlu ludźmi i przymusowej pracy dzieci.

„Marzymy o świecie bez handlu ludźmi. Jest to wezwanie, które musi zaangażować całe społeczeństwo, rządy i przywódców kościelnych na wszystkich szczeblach, a także każdego z nas. Musimy chronić najbardziej bezbronnych, zwłaszcza dzieci, przed wyzyskiem i wspierać dzieci będące ofiarami handlu ludźmi” – napisała w swym artykule siostra Avelino. Misjonarka ujawniła, że w 2023 roku prewencyjne działania sieci Talitha Kum dotyczyły aż 623700 zagrożonych wykorzystywaniem osób, w tym kobiet i dzieci. Stąd jej przekonanie, że wszyscy jesteśmy powołani do bycia ambasadorami nadziei. „Nasze wspólne działania mają moc przekształcania życia ze współczuciem i tworzenia świata wolnego od handlu ludźmi” – podkreśliła siostra Avelino przy okazji Światowy Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10