Temu, jak chrześcijanie i muzułmanie mogą służyć braterstwu w podzielonym świecie poświęcone jest III Śródziemnomorskie Spotkanie Teologiczne. Odbywa się on w Chorwacji i po raz pierwszy uczestniczą w nim młodzi naukowcy muzułmańscy. Organizatorzy podkreślają, że dialog między obu tymi religiami zarówno w rejonie śródziemnomorskim, jak i w całej Europie jest dziś absolutnie niezbędny.
W sześciodniowym spotkaniu uczestniczą prawosławni, katoliccy i protestanccy studenci oraz wykładowcy z różnych dziedzin, którzy rozmawiają nt. dialogu i braterstwa ze swymi muzułmańskimi kolegami. Wydarzenie czerpie swą inspirację z papieskiej encykliki Fratelli tutti oraz Dokumentu o ludzkim braterstwie dla światowego pokoju. Jak podkreśla ks. Branko Jurić, teolog moralny z Bośni i Hercegowiny i współorganizator spotkania, dialog chrześcijan z muzułmanami jest dziś niezbędny dla pokojowego współistnienia w Europie.
„Jesteśmy przekonani, że dialog między chrześcijanami i muzułmanami w regionie Morza Śródziemnego, ale także w całej Europie, jest dziś absolutnie niezbędny. Braterstwo jest balsamem uzdrawiającym rany świata, który w ostatnich latach stał się coraz bardziej spolaryzowany. Poprzez nasze spotkanie w Rijece chcemy wnieść nasz skromny wkład w pokój, wzmacniając braterstwo na świecie” – podkreślił ks. Branko Jurić w rozmowie z Vatican News. Wskazał, że tego typu spotkania są konieczne, by „przesłanie nadziei od tych młodych ludzi dotarło do wszystkich, którzy marzą o lepszym świecie bez przemocy i pokoju”.
Spotkanie w Chorwacji wpisuje się w serię międzyreligijnych wydarzeń, które z inicjatywy papieża Franciszka i Konferencji Episkopatu Włoch zorganizowane zostały we Włoszech – w Bari w 2020 i we Florencji w 2022. Następnie te inicjatywy na rzecz budowania braterstwa przeszczepione zostały do Francji w ramach tzw. Spotkań Śródziemnomorskich, które w ub. roku odbyły się w Marsylii. Uczestniczyli w nich przedstawiciele Afryki Północnej, Bałkanów, Europy Łacińskiej, Morza Czarnego i Bliskiego Wschodu, do których dołączył Ojciec Święty.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).