W ramach przygotowań do Roku Świętego 2025 Muzea Watykańskie przygotowały specjalną ekspozycję poświęconą relikwiarzowi z Montalto
To jeden z najcenniejszych tego typu obiektów. Powstał pod koniec XIV w. z myślą o przechowywaniu najcenniejszych relikwii. Jak mówi Barbara Jatta, dyrektor Muzeów Watykańskich relikwiarz ten jest związany z postacią papieża Sykstusa V, który przekształcił Wieczne Miasto, aby dostosować je do potrzeb pielgrzymów, zwłaszcza na czas Jubileuszu.
„Postanowiliśmy nazwać tę wystawę: arcydzieło złota i klejnotów, ponieważ jest to naprawdę bardzo cenny obiekt, który rzadko można zobaczyć z bliska” – mówi Barbara Jatta. Późnogotycki relikwiarz zdobi 19 szafirów, 20 rubinów i 59 pereł. Wyjątkowa wartość użytych materiałów, jakość artystyczna i umiejętności wykonawcze przyciągają wzrok – dodaje dyrektor Muzeów. Został wykonany w Paryżu z myślą o kaplicy w Luwrze. Był to szczytowy okres dla kultu relikwii. Po wielu perypetiach trafił w połowie XV wieku do Rzymu i był przechowywany w Zamku Anioła. Dopiero w 1586 r. Sykstus V podarował relikwiarz swemu rodzinnemu miastu Montalto w regionie Marche, gdzie jest przechowywany do dzisiaj.
Relikwiarz z Montalto można oglądać w Muzeach Watykańskich do końca września.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).