Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II opublikował wyniki rekrutacji. Od nowego roku akademickiego na uniwersytecie naukę może rozpocząć 3500 nowych studentów.
Blisko 14 kandydatów na 1 miejsce na kierunek lekarski, ponad 8 na psychologię, prawie 7 na pielęgniarstwo i blisko 6 na kryminologię. To najbardziej oblegane kierunki studiów na etapie konkursowym rekrutacji na KUL.
- W elektronicznym systemie zarejestrowało się ponad 7100 kandydatów. Na najbardziej popularnych kierunkach studiów o przyjęcie ubiegało się więcej osób niż przed rokiem. Oprócz wyżej wymienionych dużym zainteresowaniem cieszyły się również położnictwo, prawo, kierunki filologiczne, a także zarządzanie czy ekonomia - mówi Magdalena Pranagal, kierownik Biura Rekrutacji KUL.
Uniwersytet przygotował łącznie ponad 3500 miejsc na 100 kierunkach studiów. Nowościami w ofercie KUL były studia I stopnia: przywództwo i retoryka oraz zarządzanie w języku angielskim, a także kierunki hybrydowe: romanistyka (I stopień) i italianistyka (II stopień).
Nie oznacza to jednak, że rekrutacja na KUL dobiegła końca. Od 16 lipca KUL poda do publicznej wiadomości informację, na jakich kierunkach studiów I stopnia oraz jednolitych magisterskich będą jeszcze wolne miejsca. Nabór w trybie wolnym potrwa do wyczerpania miejsc. Lista dostępnych kierunków będzie na bieżąco aktualizowana w systemie rekrutacyjnym.
Każdy z przyjętych na wybrany kierunek będzie miał trzy dni (do 18 lipca 2024 r.) na elektroniczne potwierdzenie podjęcia studiów. - Na KUL cały proces rekrutacji przebiega elektronicznie. Nie wymagamy od kandydata, aby składał dokumenty osobiście - dodaje M. Pranagal.
Kandydaci na studia II stopnia mają nieco więcej czasu, bo system zamknie się 18 lipca 2024 r., a wyniki poznamy już następnego dnia, 19 lipca po godz. 17:30. Dopełnieniem formalności będzie elektroniczne potwierdzenie podjęcia studiów - do 31 lipca 2024 r.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.