- Nie możemy w chrześcijaństwie rezygnować z osoby Jezusa Chrystusa, bo chrześcijaństwo w swoim centrum ma skandal krzyża i zmartwychwstanie Jezusa – mówił nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, który 2 stycznia przewodniczył w sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych.
Temat styczniowego spotkania brzmiał: „Radość Ewangelii napełnia serce i życie tych, którzy spotykają się z Jezusem – przy betlejemskim żłóbku o nowym etapie ewangelizacji z adhortacją papieża Franciszka w ręku”. Przybyłych na spotkanie pielgrzymów oraz duchowieństwo przywitał ks. prałat Jacek Plota, kustosz sanktuarium św. Józefa. Modlitwę wstawienniczą w intencji rodzin i obrony życia przed obrazem św. Józefa Kaliskiego poprowadził ks. Szymon Rybak. Konferencję nt. „Z Jezusem Chrystusem zawsze rodzi się i odradza radość” wygłosił ks. dr Robert Pisula, kapłan diecezji kaliskiej, od 2004 r. katechista wędrowny w ramach Drogi Neokatechumenalnej w Rosji, Gruzji i Estonii. Szczegółowo omówił adhortację apostolską Evangelii Gaudium papieża Franciszka. Zachęcał, aby czerpać z niej treści ważne w działalności duszpasterskiej.
Mszy św. przewodniczył abp Celestino Migliore. Wraz z nuncjuszem apostolskim modlili się biskup kaliski Edward Janiak, biskup senior Stanisław Napierała, biskup senior Teofil Wilski, dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk i duchowieństwo diecezji kaliskiej.
Na początku Eucharystii biskup Janiak prosił o modlitwę w intencji całej diecezji kaliskiej, a także wszystkich chorych, zwłaszcza leczących się na onkologii. Dodał, że ofiary zbierane w czasie Mszy św. przeznaczone będą na budowę świątyni bł. Jana Pawła II w Toruniu i zachęcał do ofiarności.
W homilii celebrans podkreślał, że w Eucharystii Jezus Chrystus swoją mocą czyni cuda w życiu osobistym, rodzinnym i społecznym człowieka. - Jezus nie tylko przemienia chleb w swoje Ciało, ale czyni nas wszystkich jednym ciałem. To jest znak wielkiej nadziei, bo Chrystus wkracza w nasze życie osobiste, rodzinę, społeczność, w których żyjemy. On sam burzy mury podziałów, podejrzliwości, urazów, konfliktów, które pojawiają się w naszym życiu osobistym, rodzinnym, czy społecznym – mówił abp Migliore. Dodał, że Eucharystia pożywia, umacnia i buduje Słowem Bożym.
Wskazywał, że w chrześcijaństwie najważniejszy jest Jezus Chrystus. - Chrześcijaństwo ogólnikowe i słodkie być może jest łatwiej akceptowane w salonach, w pewnych kręgach społecznych, czy politycznych, transmisjach telewizyjnych, ale nie możemy w chrześcijaństwie rezygnować z osoby Jezusa Chrystusa, bo chrześcijaństwo w swoim centrum ma skandal krzyża i zmartwychwstanie Jezusa – powiedział nuncjusz apostolski. Zachęcał wiernych do odmawiania modlitwy wypowiedzianej przez papieża Franciszka w jednej z homilii przed świętami Bożego Narodzenia. - Panie, pragnę być płodny. Chcę, aby moje życie przynosiło nowe życie, aby moja wiara była urodzajna, aby kroczyła przede mną i mogła coś z siebie dawać. Panie, jestem w niemocy, ja tego nie potrafię, Ty to możesz sprawić. Jestem jak pustynia, nie mogę tego, ale Ty to potrafisz sprawić – cytował papieża abp Migliore.
Pod koniec Mszy św. biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.
O. Tadeusz Rydzyk podziękował wiernym za wielką solidarność, dzięki której powstało i rozwija się Radio Maryja, a 15 lutego, po trzyletniej walce, na multipleksie cyfrowym pojawi się Telewizja Trwam. – Dzięki solidarności w modlitwie i czynie milionów ludzi w Polsce będziemy mieć Telewizję Trwam na multipleksie. Pierwszą godzinę nadawania zrobimy na Jasnej Górze, u naszej Królowej o północy z 14 na 15 lutego – powiedział dyrektor Radia Maryja.
Nabożeństwo uświetnił Chór „Kopernik” z III Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu pod dyrekcją Henryki Iglewskiej-Mocek.
Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Diecezjalne Radio Rodzina.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).