Z okazji największych świąt chrześcijańskich wielu pasterzy brazylijskiego Kościoła opublikowało życzenia za pośrednictwem Internetu.
Choć Brazylijczycy zachowują głębokie nabożeństwo do Jezusa Cierpiącego i tłumnie uczestniczyli w tradycyjnych wielkopiątkowych procesjach, przechodząc ze świadectwem swojej wiary ulicami osad, miasteczek, metropolii, to równocześnie starają się także wyrazić radość paschalną podczas tegorocznego świętowania Zmartwychwstania Chrystusa.
Abp João Orani Tempesta zachęca wiernych Rio de Janeiro do „doświadczenia radości płynącej z prawdziwego życia pomimo trudności nierozłącznie towarzyszących człowiekowi i społeczeństwu”. Równocześnie hierarcha życzy, by uczniowie Jezusa doświadczali Paschy: „To jest wyzwanie aktualnego czasu: Uczynić wszystko, aby doświadczenie paschalne przenikało życie społeczności, jest naszą misją!”.
Z kolei arcybiskup São Paulo podkreśla w swoim przesłaniu, że zmartwychwstanie Jezusa jest centralną prawdą naszej wiary. Kard. Odilo Scherer wyraża życzenie, by wierni podczas świąt wielkanocnych obchodzonych w Roku Wiary silnie przylgnęli do Boga i Jego obietnic zawartych w tej wielkiej «Tajemnicy Wiary», jaką jest zmartwychwstanie Jezusa”.
Według abp. Paula Mendesa Peixoto, metropolity Uberaby w stanie Minas Gerais, kto doświadczył zmartwychwstania w praktyce życia chrześcijańskiego, winien mieć nowy sposób życia, aby patrzeć i strzec tego, co z wysoka, co nadprzyrodzone i boskie. Hierarcha podkreśla: „Mówię o tym, bo nasze życie jest naznaczone zwycięstwem Chrystusa na krzyżu”. Według abp. Peixoto „nie jest konieczne widzieć, aby wierzyć, ponieważ miłość prowadzi ucznia do wiary w zmartwychwstałego Chrystusa”.
Natomiast bp Pedro Carlos Cipolini z Amparo w stanie São Paulo zaznacza w kontekście tegorocznej Kampanii Braterstwa poświęconej młodzieży, że młodzi winni być uczniami i misjonarzami Jezusa, gdyż przebywając w Jego towarzystwie nie pozwolą się oszukać przez fałszywe idole i obietnice złudnych przyjemności czy łatwego życia. „Jezus powołuje do życia w miłości służebnej, ponieważ ta miłość zwycięży” – pisze z przekonaniem bp Cipolini.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.