Transmisje z liturgii Triduum Paschalnego, koncerty pieśni pasyjnych, reportaże i muzyczne widowiska przygotowały stacje telewizyjne, rozgłośnie radiowe oraz portale internetowe.
Poniżej prezentujemy wybrane pozycje, które zainteresują wielu widzów i słuchaczy.
TVP
Podczas Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, w szczególnie trudnym czasie pandemii, Telewizja Polska przygotowała dla widzów wyjątkową ofertę programową. Już od Wielkiego Czwartku, rozpoczynającego Triduum Paschalne, w TVP transmisje nabożeństw i Mszy Świętych oraz specjalne świąteczne koncerty. Widzowie obejrzą m.in. recital światowej sławy tenora – Andrei Bocellego, pieśni pasyjne nagrane w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz na żywo z Lublina muzyczne widowisko wielkopostne #Pasja2021. W ofercie świątecznej znajdą się także premierowe, charytatywne odcinki programów i seriali.
TVP1
Wielki Czwartek
TRANSMISJA MSZY WIECZERZY PAŃSKIEJ Z SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ NA JASNEJ GÓRZE, na żywo
godz. 18:00
Wielki Piątek
W JEGO RANACH UZDROWIENIE – KONCERT PIEŚNI PASYJNYCH W KALWARII ZEBRZYDOWSKIEJ, premiera
godz. 15:45
Koncert „W Jego ranach uzdrowienie” wpisuje się w tradycję wspólnego przeżywania Triduum Paschalnego. Poprzez dobór pieśni i charakter narracji z użyciem tekstów pasyjnych z Ewangelii oddaje atmosferę duchowego wyciszenia i refleksji, umożliwiając wiernym przeżywanie Męki pańskiej. Koncert odbył się w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej. Usłyszymy w nim tradycyjne pieśni pasyjne, pieśni wielkopostne, śpiewane we wspólnotach religijnych i pieśni liturgiczne obecne w nabożeństwach wielkopostnych kościoła katolickiego. Wystąpią: Piotr Cugowski, Maciej Miecznikowski, Olga Szomańska, Beata Bednarz, Mietek Szcześniak, Tullia. Towarzyszyć im będzie orkiestra pod kierunkiem Adama Skrzypka, Męski zespół muzyki cerkiewnej IKOS i Chłopięcy Chór Narodowego Forum Muzyki. Narratorem koncertu będzie Artur Żmijewski. Reżyseria: Beata Szymańska.
TRANSMISJA LITURGII MĘKI PAŃSKIEJ Z SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ NA JASNEJ GÓRZE, na żywo
godz. 18:00
Wielki Piątek to dzień Krzyża. Po południu odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej. Centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej jest adoracja Krzyża. Zasłonięty fioletowym suknem wnosi się przed ołtarz. Po liturgii Krzyż zostaje w widocznym i dostępnym miejscu, tak by każdy wierny mógł go adorować.
DROGA KRZYŻOWA Z UDZIAŁEM PAPIEŻA FRANCISZKA – TRANSMISJA Z WATYKANU, na żywo
godz. 20:55
Droga Krzyżowa z udziałem papieża Franciszka ponownie odbędzie się na placu św. Piotra. Z powodu pandemii przeniesiono ją z Koloseum. Rozważania przygotowane zostały przez skautów z Umbrii oraz dzieci i młodzież z jednej z rzymskich parafii. Rozważaniom towarzyszyć będą specjalne rysunki przygotowane przez dzieci z dwóch rzymskich domów opieki.
Wielka Sobota
TRANSMISJA LITURGII WIGILII PASCHALNEJ Z SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ NA JASNEJ GÓRZE, na żywo
godz. 18:00
Wielka Sobota jest dniem ciszy i oczekiwania. Po śmierci krzyżowej i złożeniu do grobu wspomina się zstąpienie Jezusa do otchłani. W sobotę wieczorem w Kościele katolickim rozpoczyna się liturgia światła.
ORĘDZIE ABP. ADAMA SZALA NA WIELKANOC, premiera
godz. 20:00
Każdego roku z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, hierarcha Kościoła katolickiego zwraca się do Polaków w kraju, jak i żyjących poza granicami Polski ze specjalnym orędziem. Tak będzie i w tym roku. W Wielką Sobotę abp Adam Szal skieruje do wiernych swoje słowa.
Niedziela Wielkanocna
TRANSMISJA MSZY ŚWIĘTEJ Z SANKTUARIUM BOŻEGO MIŁOSIERDZIA W ŁAGIEWNIKACH, na żywo
godz. 07:00
WIELKANOCNY KONCERT DOBREJ NADZIEI, premiera
godz. 09:05, cz. 1, godz. 12:40, cz.2
„Wielkanocny Koncert Dobrej Nadziei” jest muzycznym przedsięwzięciem wpisującym się wymową i atmosferą Świąt Zmartwychwstania Pańskiego w czas nadziei i radości. Na repertuar koncertu składają się utwory z optymistycznym przesłaniem, ku pokrzepieniu, w szczególnym czasie pandemii. Do udziału w koncercie zaproszono wielu uznanych wykonawców, reprezentujących różne pokolenia i różne muzyczne style: Alicję Majewską, Alicję Węgorzewską, Piotra Cugowskiego, Staszka Karpiel-Bułecka, Roksanę Węgiel, zespół Pectus, Andrzeja Lamperta, Alicję Tracz, Piotra Kupichę i Viki Gabor. Artystom towarzyszyć będą chóry: Małe TGD i TGD, Sound'n'Grace, Gospel Rain. W trakcie dwuczęściowego koncertu widzownie poznają historie osób dotkniętych przez los, którym udało się pokonać trudności. Otrzymali oni szansę, której dają świadectwo: wierzą, że tak jak Mesjasz pokonał śmierć, tak im udało się przezwyciężyć chorobę czy zwątpienie, a my wszyscy pokonamy trudy otaczającej codzienności. Te krótkie „human stories” mają być przykładem odrodzenia, tchnąć promyk nadziei i pokazać, że w obliczu śmierci i trudnych sytuacji życiowych wszyscy jesteśmy równi. Koncert poprowadzą Ida Nowakowska-Herndon i Tomasz Wolny.
Reżyseria: Bolesław Pawica
MSZA ŚWIĘTA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO I BŁOGOSŁAWIEŃSTWO URBI ET ORBI – TRANSMISJA Z WATYKANU, na żywo
godz. 09:55
Msza Zmartwychwstania Pańskiego z Watykanu odprawiana przez papieża Franciszka. Ojciec Święty udzieli też specjalnego błogosławieństwa „Urbi et Orbi”.
CUD ŻYCIA – KONCERT WIELKANOCNY, premiera
godz. 21:15
W Niedzielę Wielkanocną, 4 kwietnia o godz. 21:15 specjalnie dla widzów Telewizji Polskiej „Cud Życia – Koncert Wielkanocny” w wykonaniu Andrei Bocellego – artysty światowej sławy, uwielbianego i cenionego tenora oraz kompozytora. Andrea Bocelli, zaprezentuje widzom Telewizji Polskiej utwory ze swojej najnowszej płyty „Believe”, z przesłaniem miłości i nadziei, ale również treści nawiązujące do najważniejszych wartości, jakimi są wiara, rodzina oraz ludzkie życie. Nie zabraknie także utworów, dzięki którym Andrea Bocelli zdobył sławę międzynarodową, takich jak: „Time To Say Goodbye”, czy „Perfect Symphony”, którą Andrea Bocelli wykona wspólnie z synem Matteo – podobnie jak „Fall on me”. Matteo Bocelli, który talent wokalny odziedziczył po ojcu, zaśpiewa utwór „Sogno”.
Poniedziałek Wielkanocny
MIĘDZY ZIEMIĄ A NIEBEM – WYDANIE ŚWIĄTECZNE, na żywo
godz. 11:50
W programie podajemy najświeższe informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie, przypominamy o ciekawych wydarzeniach kościelnych i społecznych. Przedstawiamy także aktualne wydarzenia z życia Stolicy Apostolskiej.
REGINA COELI – WIELKANOC, na żywo
godz. 12:00
Transmisja modlitwy Regina Coeli pod przewodnictwem papieża Franciszka. Jest to modlitwa maryjna odmawiana w miejsce modlitwy Anioł Pański w okresie wielkanocnym – od Wigilii Paschalnej do niedzieli Zesłania Ducha Świętego włącznie. W tym roku Zesłanie Ducha Świętego przypada 23 maja 2021 r.
Watykan uznał cud potrzebny do kanonizacji Pier Giorgio Frassatiego.
Pielgrzymi będą mogli zbierać pieczątki do specjalnego paszportu w wydaniu papierowym oraz cyfrowym.
„Nie chcę powiedzieć, że przywykliśmy do katastrof, ale wiara nas nie opuszcza”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Papież postanowił rozszerzyć na Kościół powszechny kult 16 karmelitanek bosych z Compiègne.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).