Transmisje z liturgii Triduum Paschalnego, koncerty pieśni pasyjnych, reportaże i muzyczne widowiska przygotowały stacje telewizyjne, rozgłośnie radiowe oraz portale internetowe.
POLSKIE RADIO
PR I
W Programie 1 Polskiego Radia będzie można słuchać nabożeństw Triduum Paschalnego oraz mszy w Święto Zmartwychwstania Pańskiego. Będą one transmitowane z Bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie.
Wielki Czwartek, godz. 18.00
Msza św. Wieczerzy Pańskiej mająca upamiętniać Ostatnią Wieczerzę Jezusa z uczniami. Mszą tą rozpoczyna się Triduum Paschalne. Wraz z rozpoczęciem mszy kończy się okres Wielkiego Postu.
Wielki Piątek, godz. 18.00
Liturgia Męki Pańskiej. Wielki Piątek jest jednym z dwóch dni w roku, w których nie sprawuje się Eucharystii. Liturgia ma natomiast umożliwić wiernym przyjęcie komunii świętej i przypomnieć cierpienia Jezusa Chrystusa.
Wielka Sobota, godz. 20.00
W Wielką Sobotę, ostatni dzień Wielkiego Tygodnia zapraszamy do wysłuchania Orędzia Wielkanocnego, które wygłosi arcybiskup Adam Szal - metropolita przemyski. Następnie po godz. 20.05 zapraszamy na Liturgię Wigilii Paschalnej.
Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego, godz. 9.00
Transmisja uroczystej mszy św. z Bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie.
Polskie Radio w każdą niedzielę o 9.00 i 19.00 transmituje w Programie 1 mszę św. z Bazyliki św. Krzyża w Warszawie. Liturgia radiowa to forma uczestnictwa nie tylko dla chorych, lecz także dla osób starszych, pracujących w niedziele czy więźniów. W Eucharystii w języku polskim biorą udział także osoby mieszkające poza krajem.
PR II
1 kwietnia rozpoczyna się Festiwal Misteria Paschalia 2021, czyli jeden z największych przeglądów muzyki dawnej w Europie – nierozerwalnie związany z tematyką sakralną Wielkiego Tygodnia i Świąt Wielkiej Nocy. Radiowa Dwójka jest patronem medialnym wydarzenia. Transmisje codziennie na antenie Programu 2, a wybrane koncerty – w formie streamingu wideo – na stronie internetowej i Facebooku stacji.
- Tegoroczny, 18. festiwal to kontynuacja zapoczątkowanej w 2017 roku wędrówki po Europie. Zabierzemy Słuchaczy w podróż wykraczającą jednak poza granice Europy, prezentując różnorodność muzyczną i estetyczną iberyjskiego kręgu kulturowego – zarówno jego europejskie, jak i południowoamerykańskie emanacje. A to wszystko w formie pięciu wyjątkowych koncertów pasyjnych realizowanych w Polsce, Szwajcarii i Włoszech - informują organizatorzy wydarzenia z Krakowskiego Biura Festiwalowego.
Festiwal z powodów epidemicznych odbywa się w formule on-line, dlatego organizatorzy zachęcają do śledzenia transmisji w formie streamingu wideo na playkrakow.com. Radiowa Dwójka zaprasza na bezpłatne transmisje i retransmisje antenowe wszystkich koncertów oraz streaming wideo dwóch koncertów (w Wielką Sobotę oraz w Wielkanocny Poniedziałek) – na stronie internetowej i Facebooku.
Program transmisji w Programie 2 Polskiego Radia:
piątek, 2 kwietnia, godz. 16.00 – retransmisja koncertu otwarcia z 1 kwietnia z Ritterhaus Bubikon (Szwajcaria) pt. Cantrix. Wykonawcy: Ensemble Peregrina (CH) pod kierunkiem Agnieszki Budzińskiej-Bennett (PL). Muzyka hiszpańskich żeńskich klasztorów królewskich w Sigenie (szpitalniczki) i Las Huelgas (cysterki).
sobota, 3 kwietnia, godz. 15.00 – retransmisja koncertu z 2 kwietnia z Teatro Fraschini (Pawia, Włochy). W programie: Mattutino de’ Morti Davide Pereza – najważniejsze dzieło muzyczne XVIII wieku w Portugalii oraz antyfony Salve Regina i In paradisum deducant te angeli w opracowaniu Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego z jego Conductus funebris.
sobota, 3 kwietnia, godz. 20.00 – transmisja z Kopalni Soli „Wieliczka”: Pasiones de España; medytacyjny koncert skupiony wokół celebracji tajemnicy Wielkanocy. Wystąpią Mariana Flores (sopran) oraz Mónica Pustilnik (lutnia).
niedziela, 4 kwietnia, godz. 18.00 – transmisja z Centrum Kongresowego ICE w Krakowie: Koncert Carmina latina – muzyka polifoniczna XVI i XVII wieku z Ameryki Łacińskiej. Artyści: Mariana Flores (sopran), Leandro Marziotte (kontratenor), Emiliano Gonzalez Toro (kontratenor), Matteo Bellotto (bas), Namur Chamber Choir, Cappella Mediterranea, Leonardo García Alarcón (dyrygent).
poniedziałek, 5 kwietnia, godz. 18.00 – transmisja z Centrum Kongresowego ICE w Krakowie: Koncert finałowy Vivaldi e Handel: Arie e concerti, czyli wybór arii dwóch wybitnych kompozytorów okresu baroku. Wystąpią: Natalia Kawałek (mezzosopran), Paweł Gajewski, Marian Magiera (trąbka), Capella Cracoviensis na historycznych instrumentach; Robert Bachara (prowadzenie).
PR III
Trójka zaprasza na spokojne, muzyczne święta, proponując słuchaczom specjalne wydania audycji i dużo muzyki niosącej ukojenie i nadzieję.
Na sam początek, w Wielki Piątek od godz. 4 rano, Mateusz Tomaszuk zaprasza na prezentację tuż przed wschodem słońca "muzyki, która skłania do przemyśleń". Pod hasłem "120 minut wyciszenia" zabrzmią m.in. Pink Floyd, Dead Can Dance i Peter Gabriel.
Z kolei w Wielką Sobotę dwugodzinne wydanie „Audycji Podzwrotnikowej” Wojciech Cejrowski poprowadzi od godz. 10. Opowieści o ludziach i świątecznych zwyczajach Ameryki Łacińskiej będą przeplatane jak zwykle tropikalną muzyką.
Niedzielne wielkanocne śniadanie można będzie zjeść w towarzystwie Anny Popek, która od godz. 10 będzie przypominać zwyczaje, które od wieków tworzą niezapomniany klimat tych świąt.
Z kolei wieczorem w Wielką Niedzielę Trójka zaprasza na dwa wspaniałe koncerty. Retransmisji recitalu autorskiego Wojciecha Młynarskiego ze studia im. Witolda Lutosławskiego z 2000 roku będzie można wysłuchać od godz. 19. Jego piosenki nie tylko są mądrym i wnikliwym opisaniem świata wokół nas, ale także – niosą nadzieję.
Natomiast godzinę później będzie można odpłynąć wraz z charakterystycznym, kojącym głosem Gregory'ego Portera. Przypomnimy jego koncert ze studia im. Agnieszki Osieckiej z 2017 roku i to będzie jazz najwyższej próby.
Wielki Poniedziałek to... lany poniedziałek! Trójka, nawiązując do wielkanocnych tradycji, także szykuje słuchaczom prawdziwy, antenowy śmigus-dyngus! Dlatego już od godz. 8 Małgorzata Łukowska zaprasza na dwugodzinny "Trójkowy śmigus muzyczny". Następnie, od godz. 10, aż pięciogodzinny "Trójkowy dyngus kulturalny" proponuje Piotr Łodej. A swoistym deserem i podsumowaniem będą "Wielkanocne baby" Tomasza Żądy w godz. 15-17.
PR IV
Radiowa Czwórka zapowiada Wielkanoc muzycznie i nastrojowo. W Wielką Sobotę w godz. 09.00-11.00 "Wielkanocna Rajza" Oli Jasińskiej, a po godz. 11.05 słuchowisko "Solaris". W samo południe "Teatr online" Michała Piwowarka, w którym zaprosimy m.in. na rozmowę o premierze spektaklu dokumentalnego w reżyserii Jakuba Tabisza w ramach "Teatru na faktach".
Po godz. 14.00 w audycji "Zaklinacze czasu", którą poprowadzi Kuba Jamrozek. Dr Witold Szymborski opowie o tym, czym różni się nasz stół świąteczny od świątecznego stołu okresu średniowiecza. Zostanie też przypomniana historia jaja Faberge - najdrogocenniejszego jaja świata.
Po godz. 15.00 – 16.00 audycja "Klucz kulturowy" Justyny Majchrzak. Jak wyglądają analogowe święta - bez kupowania gotowych dań i wysyłania życzeń sms? Prowadzący sprawdzą jakie bardzo dawne zwyczaje można odnaleźć w dzisiejszych obrzędach wielkanocnych, a jakie "nowości" zostały wplecione niepostrzeżenie w to świętowanie.
Po godz. 17.00 audycja "Nie do przejedzenia" Mateusza Kulika, a w niej odpowiedzi na pytania, co jada się w różnych częściach Polski: w Małopolsce, na Śląsku czy Podhalu.
O godz. 18.00 sobotni wieczór pełen muzyki otworzy Maciej Szajkowski i jego audycja "Muzyczne Archipelagi Nadziei". Świąteczna muzyka z całego świata, pełna optymizmu, dobrej nowiny i nadziei, z duchowym przesłaniem.
W Niedzielę Wielkanocną w godz. 10.00 – 11.00 - "Stacja Kultura" pod hasłem "Powrót do korzeni". W pierwszej części programu Dorota Borodaj - autorka książki "Ręcznie robione" opowie o rzemieślnikach XXI wieku. Jak dzisiaj wygląda ich praca, jak wygląda zderzenie tradycji z nowoczesnością, które gałęzie rzemiosła cieszą się największym powodzeniem? W drugiej części programu Damian Sikorski opowie o płytach, które były nagrywane w naturze. Jakie są efekty takich eksperymentów
Watykan uznał cud potrzebny do kanonizacji Pier Giorgio Frassatiego.
Pielgrzymi będą mogli zbierać pieczątki do specjalnego paszportu w wydaniu papierowym oraz cyfrowym.
„Nie chcę powiedzieć, że przywykliśmy do katastrof, ale wiara nas nie opuszcza”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Papież postanowił rozszerzyć na Kościół powszechny kult 16 karmelitanek bosych z Compiègne.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).