Prawosławna Wielkanoc w Jerozolimie

Liturgia Cudu Świętego Ognia rozpoczęła obchody prawosławnej Wielkanocy w Jerozolimie. Do miasta przybyło ponad 20 tys. wyznawców prawosławia z całego świata.

Ogień, symbol Zmartwychwstania Chrystusa, zapalany jest w Wielką Sobotę po południu w Bazylice Grobu Pańskiego. Jednej z najważniejszej uroczystości prawosławnej Wielkanocy przewodniczył patriarcha Greckiego Kościoła Prawosławnego Teofil III, w asyście zwierzchników innych Kościołów prawosławnych. Na liturgię do Jerozolimy przybyło ponad 20 tys. prawosławnych pielgrzymów z całego świata, m.in. z Rosji, Grecji, Armenii oraz wiernych Kościoła koptyjskiego. Nad ich bezpieczeństwem czuwa ponad 2 tys. funkcjonariuszy.

W ostatnich latach policja ze względów bezpieczeństwa ograniczyła dostęp do Bazyliki Grobu Pańskiego do 10 tys. osób. Przeciwko ograniczeniom zaprotestowali miejscowi chrześcijanie.

Nabożeństwo ma rokrocznie ten sam przebieg. W Wielki Piątek w bazylice gaszone są wszystkie świece i lampy oliwne. W Wielką Sobotę uroczystość rozpoczęła się wczesnym popołudniem. Do Bazyliki Grobu i Zmartwychwstania Chrystusa przybyła delegacja władz Jerozolimy, w skład której wchodzą m.in. Ormianie, Żydzi i muzułmanie, i przeprowadziła kontrolę Grobu. Po upewnieniu się, że nie ma tam żadnych źródeł ognia, kaplica Grobu została komisyjnie zapieczętowana woskiem. Przedstawiciele arabskiej młodzieży prawosławnej modlili się prosząc Jezusa i Matkę Bożą, aby obdarzyli ich łaską, wznosząc okrzyki: "Nasza wiara - prawa, naszą wiarą - prawosławie".

Potem do bazyliki przybył prawosławny patriarcha Jerozolimy Teofil III, do którego dołączyli inni patriarchowie. Patriarcha udzielił im błogosławieństwa na uczestnictwo w nabożeństwie. Następnie zdjął szaty oraz insygnia biskupie. Ubrany jedynie w albę, patriarcha przełamał pieczęcie i wszedł do Grobu Pańskiego, trzymając w ręku pęk 33 świec. Po kilkuminutowej modlitwie nad kamieniem - miejscem złożenia ciała Chrystusa, w której wspomniał śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa oraz prosił o zstąpienie Świętego Ognia - pojawiło się niebieskie światło.

Patriarcha po wyjściu z Grobu przekazał Święty Ogień patriarchom: ormiańskiemu i koptyjskiemu, a następnie wszystkim zgromadzonym ludziom. Po zakończeniu liturgii przy biciu dzwonów tysiące ludzi z płonącymi świecami rozeszło się po ulicach Jerozolimy. Ponadto ogień w specjalnych kapsułach został przewieziony samolotami do krajów o tradycji prawosławnej: Grecji, Rosji, Bułgarii, na Ukrainę.

W tym roku, oprócz Jerozolimy, Betlejem i regionu Tel Awiwu, uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego po raz pierwszy według kalendarza juliańskiego obchodzą 5 maja pozostałe katolickie wspólnoty należące do Patriarchatu Łacińskiego w Ziemi Świętej. Dzieje się tak na mocy postanowienia Zgromadzenia Ordynariuszy Katolickich Ziemi Świętej z 15 października 2012, zalecającego, aby katolicy różnych obrządków obchodzili Wielkanoc wspólnie z wyznawcami prawosławia według kalendarza juliańskiego. Zalecenie to wynika z faktu, że w regionie żyje wiele małżeństw mieszanych. Decyzję tę „ad experimentum” zatwierdziła Stolica Apostolska.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11