Piękno pochodzi od Boga i do Niego prowadzi - przypomniał prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów kard. Antonio Cañizares Llover.
Wygłosił on przemówienie do profesorów i studentów architektury, sztuki sakralnej i liturgii Uniwersytetu Europejskiego w Rzymie. Uczestniczą oni w forum, które pod patronatem tej dykasterii rozpoczyna po raz szósty cykl zajęć akademickich o zadaniach architektów i artystów w kontekście przestrzeni sakralnej i jej funkcji w Kościele.
Hiszpański purpurat kurialny przypomniał, że owa przestrzeń powinna gościć trzy wielkie tajemnice chrześcijaństwa: Wcielenie, Krzyż i Eucharystię. Stąd kościół, rozumiany jako miejsce kultu, nie może być ahistoryczną czy bezkształtną bryłą. Jednocześnie budynek taki powinien znajdować swoje estetyczne dopełnienie we wspólnocie, która sprawuje w jego wnętrzu liturgię. Nie do pomyślenia jest kościół, nawet piękny w swej formie, jednak „niemy” na skutek braku celebracji.
Architektoniczne formy i elementy wystroju wraz z muzyką i gestami mają razem żyć i promieniować liturgią – stwierdził kard. Cañizares. Dodał, że przestrzeń sakralna jest stworzona również dla człowieka i jego wolności, by mógł on tam spotkać Boga dzięki spotkaniu z pierwotnym pięknem. Z kolei sprawowanie tam sakramentów w atmosferze piękna stanowi antidotum na współczesne zagubienie, samotność i brak poczucia sensu.
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.