Bp Libera: Jesteśmy odpowiedzialni za Kościół

„W haśle `Kościół naszym domem` chodzi o przeżywanie naszej obecności w Kościele jako wspólnocie Chrystusowej, oczekującej na powrót Pana, o poczucie odpowiedzialności za Kościół, o solidarność z biskupem i księżmi” – napisał bp Piotr Libera w liście pasterskim na rozpoczęcie roku liturgicznego w Kościele, odwołując się do hasła nowego roku duszpasterskiego

Jego list będzie czytany we wszystkich kościołach diecezji płockiej w pierwszą niedzielę Adwentu. Biskup płocki zachęca do braterstwa, miłości i jedności we wspólnocie rodzinnej, parafialnej i diecezjalnej. Przypomina, że gdy rodziło się chrześcijaństwo, poganie byli zdumieni tym, jak bardzo wyznawcy Chrystusa się miłują: „Od początku Kościół potępiał aborcję, a wdowy i sieroty były osobami uprzywilejowanymi w parafiach. Diakoni z ramienia biskupa rozdzielali potrzebującym pieniądze, spieszyli z pomocą moralną chorym lub dotkniętym innym nieszczęściem. Niech ten duch, Drodzy, wciąż trwa w naszych parafiach”.

Bp Libera zachęca także do „podtrzymywania i krzewienia zdrowego patriotyzmu”, którego wyrazem jest wiara w krzyż, Ewangelię i Kościół. To one, podobnie jak wychowani „w Kościele i przez Kościół” władcy, żołnierze, kapłani i nauczyciele, spajały przez wieki naród polski. Tymczasem żyjemy w czasach, w których krzyż przedstawia się jako powód „strasznych cierpień” niewierzącej mniejszości, „rzekomo prześladowanej przez klerykalną i ciemną większość”.

„Przedstawiciele nowego frontu walki zrobią wszystko, by zapominać pełne chwały dni naszej Ojczyzny, by rozmywać moralne i chrześcijańskie źródła `pierwszej Solidarności`; by `skreślać` z pamięci jej prawdziwych bohaterów; by `tragedię smoleńską` sprowadzić do rangi `wypadku lotniczego`. Przywdziewają przy tym maskę kpiny ze świętości, maskę ironii, zabawy, często, niestety, pociągającą pewną część młodzieży” - ubolewa bp Libera.

Apeluje o to, aby niepodległe państwo budować na „kulturze zakorzenionej w chrześcijańskim dziedzictwie narodu i wartościach ogólnoludzkich”, jak zostało to zapisane w preambule do Konstytucji RP. Przypomina, że przez wieki w jeden organizm naród polski spajały i wciąż spajają: krzyż i Ewangelia, wspólne przeżywanie niedzieli i świąt religijnych, Pasterka przed Bożym Narodzeniem i procesja rezurekcyjna w Wielkanoc, odpusty, Pierwsza Komunii Święta, procesja Bożego Ciała oraz radosne i tragiczne wydarzenia narodowe, lokalne, osobiste.

Hierarcha przestrzega przed myśleniem i uleganiem „bezbożnej propagandzie”: „To z `przekonującego świadectwa wiary` i naszego wzajemnego szacunku tworzą się prawdziwe wspólnoty, a Kościół zaczyna być przeżywany jako rodzina dzieci Bożych, nasz wspólny dom”, napisał na zakończenie listu na Adwent.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ADWENT, BP LIBERA

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11