Ukraina: nowe metropolie grekokatolickie

Cerkiew greckokatolicka na Ukrainie będzie miała nowe metropolie – zapowiedział kijowsko-halicki arcybiskup większy Światosław Szewczuk.

Do metropolii kijowsko-halickiej, obejmującej dotąd całą Ukrainę, dojdą trzy dalsze: we Lwowie, w Iwano-Frankowsku, czyli dawnym Stanisławowie, i w Tarnopolu. Metropolitami zostaną dotychczasowi biskupi tych miast. Decyzje w tej sprawie, podjęte przez Synod Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego i zatwierdzone przez Stolicę Apostolską, ogłosi się uroczyście w najbliższych tygodniach.

29 listopada, kiedy według kalendarza juliańskiego używanego przez grekokatolików na Ukrainie czci się św. Mateusza Apostoła i Ewangelistę, taka uroczystość odbędzie się w Iwano-Frankowsku. W skład tamtejszej metropolii wchodzić też będzie eparchia, czyli diecezja kołomyjsko-czerniowiecka. 13 grudnia, gdy zgodnie z kalendarzem juliańskim czci się św. Andrzeja Apostoła, ogłoszona zostanie greckokatolicka metropolia lwowska, w skład której wejdą też eparchie stryjska, samborsko-drohobycka i sokalsko-żółkiewska. A 22 grudnia, kiedy w tym kalendarzu przypada uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, ogłosi się powstanie metropolii tarnopolsko-zborowskiej, do której należeć też będzie eparchia buczacka. Natomiast w greckokatolickiej metropolii w Kijowie, na której czele stoi arcybiskup większy Światosław, pozostaną egzarchaty doniecko-charkowski, odesko-krymski i łucki.

Tak więc ukraińska Cerkiew greckokatolicka będzie liczyła odtąd siedem metropolii, w tym cztery na Ukrainie, a trzy poza jej granicami, mianowicie: przemysko-warszawska w Polsce, filadelfijska w Stanach Zjednoczonych i kanadyjska w Winnipegu.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6