"Prędzej czy później przyjdzie dzień, kiedy ten horror się skończy".
Nasz Kościół wzywa wszystkie swoje dzieci do postu i modlitwy, aby zakończyć tę szaloną wojnę i zaprowadzić sprawiedliwy pokój – powiedział dziś abp Eugeniusz Popowicz podczas porannej Boskiej Liturgii (Mszy św.) sprawowanej w greckokatolickim soborze archikatedralnym w Przemyślu. Po jej zakończeniu odprawiono nabożeństwo żałobne za zmarłych – Panachydę.
– Jest to dzień, w którym nasz Kościół wzywa wszystkie swoje dzieci do postu i modlitwy, aby zakończyć tę szaloną wojnę i zaprowadzić sprawiedliwy pokój. Dzisiaj we wszystkich naszych świątyniach na całej Ukrainie i tam, gdzie żyją Ukraińcy, modlimy się, aby Pan Bóg wysłuchał naszego głosu i zesłał na naszą ziemię pokój – powiedział, rozpoczynając swoje krótkie kazanie metropolita przemysko-warszawski obrządku greckokatolickiego.
– Jednoczymy się z rozbitymi rodzinami, z sercami napełnionymi pokojem i nadzieją na lepsze jutro – kontynuował abp Popowicz.
Wspominając 24 lutego 2022 r., przyznał, że „kiedy obudziliśmy się rano, nikt nie wierzył, wszyscy przecieraliśmy oczy ze zdziwienia; le to już była rzeczywistość, to już była wojna”.
Kaznodzieja zwrócił uwagę, że Ukrainie dawano zaledwie kilka dni, a najwyżej kilka tygodni, a tymczasem „już dwa lata stawia bohaterski opór wobec przemocy Rosji”. – Dwa lata wielkiej cierpliwości, dwa lata wielkich poświęceń. Na co dzień Ukraina ponosi wielkie ofiary dla swojej wolności, ponieważ każdego dnia na wszystkich na frontach giną ludzie – podkreślił.
Wyraził jednak przekonanie, że „prędzej czy później przyjdzie dzień, kiedy ten horror się skończy”. – Wierzymy w Bożą pomoc, Bożą siłę i że nadejdzie dzień wolności i radości. Wierzymy, że uda nam się dzielić tą radością, która będzie już radością całego świata, że dobro zwyciężyło – mówił abp Popowicz.
poster
– Dziękujemy za waszą obecność, waszą modlitwę, wasze poświęcenie, za wszelkie dobro, jakie każdy z was czyni dla wolności naszego narodu i dla istnienia naszej Ukrainy – powiedział hierarcha greckokatolicki.
Z racji przypadającej 24 lutego 2. rocznicy wybuchu wojny na Ukrainie, modlitwy w intencji pokoju odbywają się w tych dniach we wszystkich cerkwiach greckokatolickich w Polsce.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).