W Wielki Piątek odbędzie się centralna droga krzyżowa w Warszawie w intencji pokoju w Ukrainie

W intencji pokoju w Ukrainie zostanie odprawiona w Wielki Piątek centralna droga krzyżowa w Warszawie. Poprowadzą ją wspólnie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz i grekokatolicki metropolita przemysko-warszawski abp Eugeniusz Popowicz.

W czasie nabożeństwa razem będą się modlić na ulicach Warszawy katolicy łacińscy i greccy, śpiewając pieśni po polsku i po ukraińsku - poinformowało w środę PAP biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz zaproszenie skierował także do Ukraińców, których w Warszawie mieszka ok. 400 tys.

"Mam nadzieję, że będzie to także okazja do refleksji nad wciąż aktualną myślą Jana Pawła II, który w 1979 r. w Gnieźnie mówił o dwóch płucach Europy, na którą składają się wielkie tradycje Zachodu i Wschodu" - zaznaczył hierarcha.

Wyjaśnił, że "jeżeli jedno płuco jest chore i krwawi, a tak jest dzisiaj, to cały organizm jest co najmniej osłabiony".

"Potrzebujemy zbliżyć się do krzyża, by przez krzyż dojść do zmartwychwstania" - wskazał metropolita warszawski.

Poszczególnym stacjom drogi krzyżowej będą towarzyszyły rozważania przygotowane w przez Wojciecha Modesta Amaro wraz z małżonką Agnieszką. Tematyka będzie dotyczyła miłosierdzia Bożego, także w kontekście wojny w Ukrainie.

"Będzie to próba szukania odpowiedzi i rozwiązań naszych różnych słabości. Boże miłosierdzie jest odpowiedzią na nasze bolączki, jak i na zło" - podkreślił rektor kościoła akademickiego św. Anny w Warszawie ks. Mateusz Gawarski.

Droga krzyżowa wyruszy o godz. 20.00 sprzed kościoła akademickiego św. Anny, następnie przejdzie ul. Miodową i Senatorską do placu Teatralnego. Później ul. Wierzbową do pl. Piłsudskiego, ul. Królewską i Krakowskim Przedmieściem do kościoła św. Anny.

Zgodnie z tradycją krzyż do kolejnych stacji będą nieśli m.in. biskupi i księża, siostry zakonne, studenci i straż miejska, nadzwyczajni szafarze komunii świętej, prawnicy i lekarze, policjanci i wojskowi, a także członkowie Akcji Katolickiej.

"Przy każdej stacji drogi krzyżowej jedna osoba z Ukrainy dołączy do grupy niosącej krzyż" - poinformowano w komunikacie.

Na zakończenie nabożeństwa krótkie słowo do mieszkańców stolicy skieruje kard. Kazimierz Nycz.

Tegoroczna centralna droga krzyżowa przejdzie ulicami Warszawy już po raz dwudziesty szósty, po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią COVID-19. Poprzednia odbyła się w 2019 r.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10