Wielkanoc na Ukrainie: modlitwa o pokój i ustanie pandemii

Zwierzchnicy religijni zachęcili uczestników konfliktu jaki trwa na wschodzie kraju, do świątecznego rozejmu.

Tegoroczne Święta Wielkanocne chrześcijanie Kościołów wschodnich na Ukrainie przeżywają w duchu modlitwy o pokój, prosząc Zmartwychwstałego o nadzieję dla tych, którzy cierpią z powodu wojny oraz pandemii koronawirusa.

Do odpowiedzialności za bliźniego podczas celebracji wielkanocnych wezwał wiernych Kościoła greckokatolickiego na Ukrainie abp Światosław Szewczuk. Arcybiskup większy kijowsko-halicki w specjalnej odezwie skierowanej do katolików obrządku wschodniego, którzy dziś obchodzą Święta Wielkanocne, zachęcił ich do roztropnego uczestnictwa w liturgiach sprawowanych w cerkwiach. Jeśli ktoś czuje się źle, ma gorączkę, to niech pozostanie w domu i nie naraża uczestników liturgii na zarażenie koronawirusem – apelował do wiernych abp Szewczuk.

Tradycyjne poświęcenie koszyczków wielkanocnych, do których Ukraińcy przywiązują szczególną wagę, odbywało się w tym roku przed świątyniami.

Na krótko przed rozpoczęciem wschodniej Wielkanocy, zwierzchnicy Kościołów: greckokatolickiego i prawosławnych, spotkali się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełeńskim. Władze państwowe Ukrainy nie zakazały publicznych celebracji kościelnych, ale zobowiązały poszczególne wspólnoty, do respektowania zasad sanitarnych: dystansu oraz maseczek.

Prezydent Ukrainy został także poinformowany o poparciu ze strony Ukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych dla akcji szczepienia obywateli. W tracie spotkania zachęcono także strony konfliktu jaki trwa na wschodzie kraju, do świątecznego rozejmu. Warto też zauważyć, że prezydent Zełeński wraził gotowość spotkania z prezydentem Rosji Wołodymyrem Putinem, które według przywódcy Państwa Ukraińskiego, mogłoby odbyć się na terenie Watykanu.
 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6