To byłaby rzecz, która w tej sardyńskiej mieścinie nie wydarzyła się od... czterech wieków! Na apel proboszcza w San Vero Milis jednak pojawi się "bożonarodzeniowy prezent". Chrzest w parafii - jeszcze w 2020 roku - odbędzie się.
Papież Franciszek obchodzi dzisiaj 84 rocznicę urodzin. Na pewno do Watykanu będą docierały życzenia z różnych stron świata, od przywódców państw i rządów, osobistości religijnych, świata nauki, sztuki i oczywiście tysięcy zwykłych ludzi i wiernych. Po raz ósmy Jorge Mario Bergoglio obchodzi swe urodziny jako biskup Rzymu.
80 lat temu katoliccy duchowni zorganizowali pierwszą akcję pomocy więźniom niemieckiego obozu Auschwitz. Z okazji Bożego Narodzenia ok. 6 tys. z nich otrzymało paczki. Docierały one jeszcze po Nowym Roku. Inicjatorem był metropolita krakowski abp Adam Sapieha.
Fundacja Małych Stópek poinformowała o ataku hejterów na stworzoną przez nią aplikację „Adoptuj Życie”. Program pełni rolę mobilnego asystenta duchowej adopcji dziecka poczętego.
Zapowiedziana na początek marca przyszłego roku podróż Franciszka do Iraku jest źródłem “ogromnego wzruszenia i wdzięczności” – powiedział chaldejski patriarcha Babilonii kard. Louis Raphael Sako.
Exodus z pogrążonej w kryzysie Wenezueli nie ma końca. W ciągu ostatnich 5 lat wyjechało ponad 5 mln osób, głównie do sąsiedniej Kolumbii.
Nie doszło dziś do tzw. cudu świętego Januarego. Polega on na przemianie krwi świętego w ampułce ze skrzepniętej w postać płynną. Po dniu modlitw w miejscowej katedrze relikwiarz z ampułką wstawiono do kaplicy.
Były nuncjusz apostolski we Francji arcybiskup Luigi Ventura został skazany w środę przez sąd karny w Paryżu na 8 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu za napaści seksualne, których ofiarą w latach 2018-2019 padło pięciu mężczyzn.
W Hiszpanii trwa dzień postu i modlitwy wobec bliskiego przyjęcia ustawy o eutanazji. Prace nad nią trwały “podejrzanie szybko i to w czasie pandemii i stanu alarmowego, bez słuchania i publicznego dialogu”, podkreślił Episkopat w komunikacie „Życie jest darem, eutanazja porażką”.
„Pandemia w wielu krajach staje się okazją do wzmocnienia dążeń autorytarnych rządów oraz wstrzymania procesów demokratycznych w podejmowaniu decyzji” – taka opinię wyraził o. Arturo Sosa Abascal, przełożony generalny Towarzystwa Jezusowego i przewodniczący Unii przełożonych generalnych zakonów męskich.
Z okazji przypadającej w tym roku 75. rocznicy zrzucenia bomby atomowej na Hiroszimę i Nagasaki Stolica Apostolska zorganizowała dziś we współpracy z amerykańskim uniwersytetem Georgetown wirtualną konferencję na temat rozbrojenia nuklearnego.
W Singapurze, gdzie wierzących z dnia na dzień przybywa, rozpoczął się jubileusz dwusetlecia Kościoła katolickiego.
Po ponad miesiącu od rozpoczęcia działań wojennych do Tigraj przybył pierwszy konwój z międzynarodową pomocą humanitarną.
„Świat idzie naprzód dzięki łańcuchowi modlących się ludzi, którzy wstawiają się za innymi, a którzy w większości są nieznani... ale nie dla Boga! – te słowa Papież wypowiedział podczas dzisiejszej audiencji ogólnej transmitowanej z Biblioteki Pałacu Apostolskiego.
Po raz pierwszy Europejskie Spotkanie Młodych odbędzie się w Taizé. Program spotkania zaplanowanego od 27 grudnia 2020 r. do 1 stycznia 2021 r. będzie w całości transmitowany online. ESM zaplanowane pierwotnie w Turynie w północnych Włoszech przełożone zostało na kolejny rok.
W stajence betlejemskiej w parafii Matki Bożej Różańcowej w Fiumefreddo di Sicilia w prowincji Katania pojawiła się malutka łódka z imigrantami. "Jesteśmy wspólnotą na tej samej łodzi" - mówi proboszcz, dziękując młodym, którzy skłonili wiernych do tej refleksji.
O znaczeniu modlitwy wstawienniczej mówił dzisiaj Ojciec Święty podczas audiencji ogólnej transmitowanej przez media watykańskie z biblioteki Pałacu Apostolskiego.
Nagrodzeni zostali także m.in. postulator i wicepostulator w procesach kanonizacyjnych i beatyfikacyjnych o. Gabriel Bartoszewski OFMCap oraz historyk i archiwista ks. prof. dr hab. Józef Marecki.
Biskupi z północno-wschodnich Włoch zezwolili na rozgrzeszenie ogólne przed i w czasie Świąt Bożego Narodzenia ze względu na zagrożenie pandemiczne.
Katolicy w Chile organizują kampanię modlitewną, aby wartości ewangeliczne zostały zachowane w nowej konstytucji, która ma zastąpić tę, zatwierdzoną w 1980 r. z czasów reżimu Pinocheta.