Caritas Polska dla Wenezuelczyków

Exodus z pogrążonej w kryzysie Wenezueli nie ma końca. W ciągu ostatnich 5 lat wyjechało ponad 5 mln osób, głównie do sąsiedniej Kolumbii.

Tu jednak, podobnie jak w swej ojczyźnie, wiele z nich cierpi głód i nie widzi perspektyw na szybką poprawę swojej sytuacji. Caritas Polska dociera z pomocą do obu krajów, przede wszystkim rozwijając swój program żywnościowy „Paczka dla Wenezueli”.

Tysiące migrantów z Wenezueli żyje wśród Kolumbijczyków, głównie na obrzeżach miast, w zmarginalizowanych i przeludnionych rejonach Kolumbii. Brak regularnego dostępu do wody, żywności, czy urządzeń sanitarnych, utrudnia im zaspokajanie podstawowych potrzeb. Przez pandemię koronawirusa nieliczne miejsca pracy zostały zlikwidowane, co pogłębiło trudności ekonomiczne wielu rodzin. Migranci w większości zamieszkują baraki w ubogich dzielnicach, żyją po kilka rodzin w jednym pomieszczeniu. Nie mają najmniejszych szans na utrzymywanie dystansu społecznego, przez co koronawirus może swobodnie się przenosić.

W celu zapewnienia podstawowego wsparcia humanitarnego najbardziej potrzebującym rodzinom Wenezuelczyków i Kolumbijczyków, mieszkającym w ubogim przygranicznym regionie Norte de Santander w Kolumbii, Caritas Polska wraz z Caritas Columbia oraz Jeronimo Martins Kolumbia zrealizowały półroczny projekt, polegający na dystrybucji paczek żywnościowych dla miejscowej ludności. Projekt rozpoczął się w czerwcu 2020 r., wraz z pierwszą dystrybucją żywności w gminach Cucuta i Villa de Rosario. Regularną pomocą objęto 575 rodzin. Oprócz dostarczania żywności prowadzono kampanię na rzecz zwiększenia świadomości zagrożeń związanych z pandemią COVID-19. Całkowity budżet projektu wyniósł 200 tys. euro. Planowana jest kontynuacja działań od lutego 2021, jednak powodzenie zależy w tym przypadku od zaangażowania polskich darczyńców.

– Wielu osobom może się wydawać, że paczka z żywnością, którą otrzymujemy, to niewielka pomoc. Jednak dla wielu rodzin, w tym dla nas, jest ona niezbędna do dalszego funkcjonowania. Ten program pomógł przywrócić nam wiarę i dał siłę, by działać i myśleć o przyszłości – przekonuje Lucila Angarita, jedna z beneficjentek programu.

„Paczka dla Wenezueli” zawiera podstawowe produkty potrzebne do samodzielnego przygotowania posiłków. Wsparcie nie tylko pozwala zapewnić rodzinom bezpieczeństwo żywnościowe.  Dzięki środkom zaoszczędzonym na zakupie żywności, ludzie mogą opłacić czynsz, rachunki za wodę czy prąd.

– Ten projekt dał mi szansę zobaczyć wiele uśmiechów na twarzach ludzi i chciałbym się podzielić tą radością z polskimi darczyńcami. Kiedy widzę błysk radości w oczach dzieci to przypomina mi się hasło bliskie wolontariuszom: człowieczeństwo bez granic – dziękuje Jeison Balmaceda, lokalny koordynator wolontariuszy w La Fortaleza, który na co dzień przekazuje w imieniu Caritas Polska paczki z żywnością.

Czas pandemii zmienił podstawowe założenia programu. Nie było możliwe prowadzenie jadłodajni na terenie Kolumbii, więc środki zostały przeznaczone na zakup paczek dla kolejnych potrzebujących rodzin. Rok 2021 może być równie trudny, ważne więc, by program był kontynuowany, a osoby, które potrzebują pomocy, nadal ją otrzymywały.

– Wielu Wenezuelczyków i Kolumbijczyków dziękuje Polakom za okazaną pomoc, za solidarność, która pokonuje dzielącą nas odległość. Caritas Polska chciałaby nadal wspierać potrzebujących w Ameryce Południowej i mamy nadzieję, że dzięki ofiarności polskich rodzin pomoc dla rodzin wenezuelskich i kolumbijskich będzie płynąć nadal w przyszłym roku – podsumowuje ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Caritas Polska dba o seniorów, osoby samotne, schorowane i bezdomne, dlatego poza żywnością trafia do Wenezuelczyków także wsparcie medyczne. Bardzo wielu mieszkańców Wenezueli nie stać na zakup medykamentów, dzięki pomocy mają dostęp m.in. do leków na nadciśnienie i cukrzycę oraz do antybiotyków. Finansowane są również wizyty u specjalistów, bo w ostatnich miesiącach pandemii wiele osób z różnymi chorobami zostało zostawionych samym sobie. Tylko w miejscowości Guarenas w Wenezueli za pośrednictwem polskich pallotynów wsparcie medyczne zapewniono 102 beneficjentom.

– Pomoc docierała do rodzin, które w czasie pandemii nie miały pracy i brakowało im środków na jedzenie, nie wspominając o lekach. Pomoc z Caritas Polska przybyła w najlepszym czasie, bo przed rozprzestrzenieniem się wirusa. Jak już się zaczęło na dobre z pandemią w Wenezueli, mogliśmy kontynuować nasze działania – mówi ks. Andrzej Tekieli SAC, pallotyn posługujący w Guarenas.

Ceny leków wciąż rosną, drożeje także jedzenie i benzyna, coraz wyższe są opłaty za gaz i wodę. Obecnie w Guarenas kilogram mięsa mielonego kosztuje 4 USD, kilogram cukru 1,20 USD, olej 3 USD, kilogram mąki kukurydzianej 1,30 USD, a należy pamiętać, że pensja minimalna w Wenezueli wynosi… 4 USD. Życie staje się coraz trudniejsze. Pallotyni mogą od niedawna używać międzynarodowych kart bankowych, dzięki czemu fundusze przekazywane przez Caritas Polska od razu do nich trafiają.

Warunki bytowe Wenezuelczyków, mimo że już od kilku lat tragiczne, ulegają w dobie pandemii dalszemu pogorszeniu. Tylko w swojej parafii w Caracas ks. Zdzisław Łodygo SAC ma obecnie pod opieką 60 rodzin, głównie wielodzietnych. W ciągu ostatniego roku wiele osób straciło pracę i możliwość wykonywania dorywczych zleceń. Potrzebujący wsparcia otrzymują paczki z żywnością. Na zawartość paczki składają się: mąka kukurydziana (2 kg), mąka pszenna, płatki pszenne, fasola, mleko, margaryna (2 kostki), olej, tuńczyk w puszce (2 sztuki), jajka (15 sztuk), mięso, np. kurczak i cukier. Finansowana przez Caritas Polska pomoc trafia co miesiąc do podopiecznych ks. Zdzisława, znacznie poprawiając ich sytuację żywieniową. Otrzymują oni również środki ochrony osobistej szczególnie przydatne podczas pandemii – żele antywirusowe, płyn do dezynfekcji, maseczki, rękawice czy przyłbice.

– Wychodzimy z pomocą poza teren parafii, pomagając seniorom znajdującym się w domach pomocy społecznej, często zostawionym samym sobie i wspieranym tylko przez zakonnice. Przygotowujemy dla nich posiłki i również dostarczamy środki ochrony osobistej – przekazuje ks. Zdzisław Łodygo SAC.

Jak pomóc cierpiącym z powodu kryzysu Wenezuelczykom?

    Dokonując wpłaty na stronie: caritas.pl/Wenezuela
    Wpłacając dowolną kwotę na konto: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 (tytuł wpłaty: WENEZUELA)
    Wysyłając SMS o treści WENEZUELA pod numer 72052 (koszt 2,46 zł)

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7