Katolicy w Chile organizują kampanię modlitewną, aby wartości ewangeliczne zostały zachowane w nowej konstytucji, która ma zastąpić tę, zatwierdzoną w 1980 r. z czasów reżimu Pinocheta.
24 listopada prezydent Sebastián Piñera podpisał dekret ustanawiający wybory członków Konwentu Narodowego na 11 kwietnia 2021 roku. 155 nowo wybranych członków będzie miało dwanaście miesięcy na opracowanie nowej ustawy zasadniczej. Zgromadzenie Konstytucyjne rozpocznie obrady w maju 2021 r., a wynik zostanie poddany powszechnemu referendum ratyfikacyjnemu, które zaplanowane jest na drugą połowę 2022 r. Jeśli nowa konstytucja zostanie przyjęta, natychmiast wejdzie w życie.
„W trudnych czasach Chilijczycy zawsze prosili o ochronę Dziewicę Maryję. Dlatego zachęcamy wszystkich wiernych, aby przyłączyli się do nas z ufnością w jej wstawiennictwo w tym niezwykłym momencie naszej historii” – powiedział Andrés Giménez Petersen, krajowy koordynator kampanii „Różaniec za Chile”.
Inicjatywa potrwa cztery miesiące i będzie wspierana przez media społecznościowe (Facebook i Instagram) oraz platformę Youtube. Referendum o zmianę ustawy zasadniczej było ostatnim etapem trudnej drogi, w roku, w którym przez kraj przetoczyła się fala protestów, co doprowadziło do propozycji odnowienia obecnej konstytucji, naznaczonej zbyt silnym systemem prezydenckim.
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.