Świat jest jednością, wszystkie nasze problemy dotyczą nas wszystkich
Ukraińcy przeżyli Wielki Głód i wiedzą co to znaczy.
Nawet jeśli sam jesteś bezdomny, możesz dać Bogu dom w swoim sercu.
Jednomyślną decyzją Rady Miasta, kard. Stanisław Dziwisz został honorowym obywatelem miasta Ružomberok na Słowacji.
Kraj ten od siedmiu lat pogrążonego w krwawej wojnie domowej.
Franciszek zaapelował też do wspólnoty międzynarodowej.
Trudne okoliczności stwarzają paradoksalnie większą okazję do odkrycia prawdziwego znaczenia Bożego Narodzenia.
W niektórych parafiach będą dzisiaj dwie, a nawet trzy Pasterki.
Zobacz film!
Dwaj polscy proboszczowie: ks. Bartosz Rajewski z Londynu - South Kensington i ks. Dawid Jasiński z Lewisham spędzają wigilię Bożego Narodzenia wśród kierowców na dawnym lotnisku Manston. Około 4 tysięcy ciężarówek utknęło w Anglii po niedzielnej decyzji władz Francji, które na 48 godzin zamknęły możliwość wjazdu tego kraju w związku z rozprzestrzeniającą się tam nową odmianą koronawirusa.
Polskie Towarzystwo Opieki Duchowej w Medycynie zorganizowało ogólnopolski program wsparcia chorych hospitalizowanych z powodu Covid-19. Anna Dymna w zainscenizowanej rozmowie pokazuje, jak można pomóc bliskim umierającego chorego pożegnać się z nim przez telefon.
O Bożym Narodzeniu międzykulturowo, czyli zamiast barszczu i uszek w Etiopii gulasz z kurczaka i tedż, napój alkoholowy na bazie miodu lub tradycyjne, niskoprocentowe piwo nazywane tella. Jak świętowanie wygląda w innych krajach? Opowiadają studenci KUL z zagranicy.
Zwierzchnik Kościoła katolickiego na Białorusi, metropolita mińsko-mohylewski abp Tadeusz Kondrusiewicz powrócił w czwartek na Białoruś po trwającym cztery miesiące przymusowym pobycie za granicą - podał rzecznik prasowy kurii mińsko-mohylewskiej Jerzy Sańko.
Sięgająca późnego średniowiecza tradycja dzielenia się opłatkiem i składania sobie życzeń nie jest znana w całym Kościele. Najbardziej kultywowana jest w Polsce - powiedział PAP ks. prof. Józef Naumowicz z UKSW.
"Bóg rodząc się człowiekiem pragnie wejść w ludzkie życie takie, jakim ono jest, w naszą codzienność pełną zmagań, trudu i niepokoju. Ofiarowuje nam swoją bliskość, miłość, radość i nadzieję. Nie jesteśmy już sami, bo On jest z nami" - powiedział PAP prymas Polski abp Wojciech Polak.
Uroczystość Bożego Narodzenia wprowadzono do kalendarza świąt kościelnych w IV wieku. Dwieście lat później ustaliła się tradycja wieczornej kolacji, zwanej wigilią. Wieczerza wigilijna jest echem starochrześcijańskiej tradycji wspólnego spożywania posiłku, zwanego z grecka agape, będącego symbolem braterstwa i miłości między ludźmi.
O świętach naznaczonych pandemią i o łasce, która nie boi się natury mówi ks. dr Krzysztof Matuszewski