„Kryzys przedłużony, solidarność wzmocniona” – taką nazwę nosi dokument przedwyborczy opublikowany przez apostolat społeczny Towarzystwa Jezusowego w Hiszpanii.
Jest on wynikiem doświadczenia pracy zakonu z grupami wykluczonymi ze społeczeństwa oraz współpracy na szczeblu międzynarodowym na rzecz rozwoju.
Jezuici, którzy są zaangażowani w duszpasterstwie społecznym, przez ten dokument chcą włączyć się do debaty publicznej nad stanem kraju oraz koniecznością rewizji dotychczasowej polityki społecznej. Dokument zawiera syntezę refleksji i analiz, które zostały zrealizowane w ostatnich latach oraz szereg zasad inspirowanych nauką społeczną Kościoła i duchowością ignacjańską, które mogą stać się punktem odniesienia w dyskusji z instytucjami ekonomicznymi, politycznymi, społecznymi i religijnymi kraju.
Autorzy tekstu formułują siedem propozycji, aby zrewidować politykę społeczną w całości. Dotykają one czterech dziedzin: walki z wykluczeniem społecznym, szczególnie młodzieży i nieletnich; imigracji; współpracy międzynarodowej i polityki podatkowej. Rekomendują m. in. wzrost wydatków na ochronę społeczną w aktualnym kontekście kryzysu; politykę imigracyjną, w której ułatwi się połączenie rodzin; politykę podatkową bardziej sprawiedliwą i progresywną, która będzie skutecznie zwalczać oszustwa oraz polepszenie współpracy międzynarodowej.
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.