„Witajcie – rozpoczyna się wielkie święto młodzieży” i „Cały świat w Madrycie” – takimi tytułami hiszpańska prasa wita młodych, którzy przybywają do Madrytu. Choć Światowe Dni Młodzieży rozpoczną się oficjalnie wieczorem, to w stolicy Kastylii już widać tysiące młodych ludzi.
Światowe Dni Młodzieży zaczynają już nabierać rumieńców, i to nie tylko ze względu na upał panujący na ulicach. Większość grup uczestnicząca w „Dniach w Diecezjach”, które były przygotowaniem do tego potkania, dotarła już do Madrytu. Widać to szczególnie w metrze, gdzie młodzież czekająca na kolejkę, aby dostać się do swoich miejsc zakwaterowania, śpiewa czy też wykrzykuje hasła w różnych językach. Hiszpanie reagują na to różnie, ale jednak w przeważającej większości odwzajemniają uśmiechem na twarzy.
Pielgrzymi mimo początkowych problemów z zakwaterowaniem w Madrycie nie tracą ducha i mają nadzieję na owocne spędzenie tego czasu. Wspominają także spotkania w diecezjach. „Myśmy z grupą znajomych jako przygotowanie do ŚDM potraktowali przejście szlaku św. Jakuba do Santiago do Composteli” – mówi jeden z uczestników. To miasto zresztą gościło grupy młodzieży w czasie spotkań w diecezjach. Jedną z atrakcji było dla młodych „wczucie się w ducha pielgrzymowania” przez przejście choćby kilkunastu kilometrów Drogi Jakubowej. „Niesamowite jest widzieć tylu młodych ludzi, którzy przybywają do Madrytu nie tylko w celach turystycznych, ale po to by poszukiwać czegoś głębszego” – mówi dziewczyna z Rybnika. Wtóruje jej kolega, dla którego wydarzenia artystyczno-kulturane są tylko dodatkiem do tego wielkiego doświadczenia wiary, które – jak zauważa – właśnie staje się ich udziałem.
Wśród polskich biskupów, którzy towarzyszyli młodzieży w przygotowaniach do ŚDM był bp Wojciech Polak. Jak opowiada, uczestniczył w spotkaniach z młodzieżą na Majorce. Byli to młodzi zwłaszcza z Włoch, Kanady, Ameryki Południowej. Na te dni, jak dodaje, złożyły się „wspólna modlitwa, ale i udział w misji ewangelizacyjnej wspólnot neokatechumenalnych. Przybyły one właśnie po to, by podejmować dzieło ewangelizacji. Modliłem się razem z nimi, udzieliłem im błogosławieństwa na drogę, byłem też podczas ewangelizacji na placach”.
Na kilka godzin przed oficjalnym otwarciem dni młodzieży Madryt już stał się miastem młodych. Organizatorzy spodziewają się, że w spotkaniach z Papieżem weźmie udział ponad milion osób.
W imieniu papieża uroczystości beatyfikacyjnej we Fryburgu będzie przewodniczyć kardynał Kurt Koch.
W 1966 roku biskupi Stanów Zjednoczonych ograniczyli ten obowiązek do okresu Wielkiego Postu.
Formuła podjęta przez pomysłodawców i realizatorów od początku znalazła odbiorców.
Caritas Polska przygotowała też specjalny raport “Bezdomność w Polsce”