O trudnościach i radościach e-lerningu w Liceum Ogólnokształcącym Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej oraz o wirtualnej rekrutacji do szkoły opowiada s. Iwona Filipczak, dyrektor placówki.
Staramy się do zaistniałej sytuacji jak najlepiej dostosować. Korzystamy z różnych form komunikacji. Założyliśmy też szkolną platformę edukacyjną, która ma ułatwić nam komunikację z uczniami - wymienia siostra dyrektor.
Podkreśla przy tym, że największym wyzwaniem jest utrzymanie relacji z uczniami. - Naukę i kształcenie jesteśmy w stanie przenieść do internetu, jednak dzielenia się swoim doświadczeniem, bycia ze sobą czy wszelkich wydarzeń szkolnych do świata wirtualnego nie przeniesiemy - wyjaśnia.
Wśród trudności są również domowe obowiązki nauczycieli, którzy sami mają małe dzieci i muszą na co dzień dbać również o ich kształcenie. - To wszystko razem jest wymagające, ale dajemy sobie radę, choć z niecierpliwością czekamy na powrót do normalności - dodaje.
S. I. Filipczak przyznaje, że e-lerning to nie tylko trud, ale również okazja do kreatywności. - W Wielkim Poście uczniowie i nauczyciele przygotowali Drogę Krzyżową, w którą włączyła się cała społeczność szkolna i mogliśmy się spotkać wszyscy na wspólnej modlitwie. Była też akcja kulinarna pod nazwą "Ale nam się upiekło", w ramach której uczniowie chwalili się swoimi świątecznymi wypiekami. Dosłownie za chwilkę rusza kolejna akcja. Zaproponowali ją sami uczniowie. Chcą pomagać młodszym kolegom i koleżankom w nauce.
Siostra dyrektor zaznacza, że brak możliwości przeprowadzenia rekrutacji do szkoły tradycyjną formą nie oznacza, że się ona nie odbywa. - Co prawda nie odbyły się Dni Otwarte, które były dotychczas najlepszą okazją do tego, by osobiści kandydaci mogli się przekonać jak wygląda nasza szkoła oraz porozmawiać z nauczycielami i uczniami. Dziś przenieśliśmy się w świat wirtualny i tym kanałem próbujemy dotrzeć do ósmoklasistów i ich rodziców. Takim głównym narzędziem jest strona internetowa (www.urszulanki.edu.pl), która jest niejako lustrem tego, co się w szkole dzieje. Jesteśmy też na Facebooku i Instagramie i zachęcamy do śledzenia - wymienia s. Iwona Filipczak.
Nie ukrywa przy tym, że w rekrutacji liczy się bardzo "marketing szeptany". - Nasi uczniowie i absolwenci mówią o szkole znajomym, a potem ta informacja się rozchodzi - przekonuje. W tej chwili również można zgłosić chęć rozpoczęcia nauki w liceum urszulańskim we Wrocławiu. Należy zeskanowane dokumenty przesłać drogą elektroniczną. Wszelkie wskazówki są na stronie internetowej.
Od nowego roku szkolnego naukę w placówce rozpocząć może łącznie 80 osób w trzech klasach pierwszych. Już teraz zarezerwowanych jest ponad 25 proc. miejsc do klas pierwszych.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.