Po przerwie uczestniczki VI Diecezjalnej Pielgrzymki Kobiet wysłuchały świadectwa, a potem wzięły udział w Eucharystii pod przewodnictwem bp. Andrzeja F. Dziuby, ordynariusza diecezji łowickiej.
- Oto Kościół św. wygłasza wspaniały hymn na cześć życia. I nigdy dość dziękowania za dar życia i poprzez to życie wielbienia Boga - mówił w homilii. - To człowieka stwarza Bóg w taki sposób, że staje się obrazem Boga. Bóg najdoskonalej w człowieku okazuje prawdę swojego życia. Dlatego my ciągle mamy śpiewać pieśń chwały na cześć Pana, który jest naszym dziedzictwem i przeznaczeniem. On staje ciągle po naszej prawicy i jesteśmy pewni, że nic nami nie zachwieje. Tylko w życiu, jako żyjący, doświadczamy przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. I chcemy przekazywać wiarę naszym dzieciom i wnukom. Chcemy też żyć jak najdłużej. A Bóg pragnie od nas umiłowania Go i oczekuje, abyśmy w tym umiłowaniu nic nie zostawiali dla siebie. Abyśmy go ukochali umysłem, sercem, ciałem. Najpiękniejszą relacją między Bogiem Życia a nami żyjącymi jest miłość. Bóg dał swojego Syna, żeby nas jeszcze bardziej obdarować, za pośrednictwem najlepszej Strażniczki Życia.
Biskup mówił o zaufaniu do Boga. Zwłaszcza w rodzinach. - To nasze największe zadanie - pomóc innym "wejść w dzieło uwielbienia Boga" - podkreślił. - Potrzebujemy, by Bóg nam ukazywał ścieżki swojego życia, ale też by nam pomógł dostrzec radość naszego życia. Przyszłości naszego życia nie zawężamy do ziemskiego pielgrzymowania. Wzrok kierujemy ku radości i chwale wiecznej.
Biskup Dziuba nawiązał do stojących przed ołtarzem strażniczek życia - świętych i błogosławionych kobiet w relikwiach. Wskazał na "najstarszą" z nich - św. Wiktorię, patronkę diecezji, i na "młodsze" - Matkę Teresę i Joannę Berettę-Mollę. - Dobrze, że te nasze strażniczki życia mówią nam i o tym, że kobiety są strażniczkami także życia wiecznego - mówił ordynariusz. - A patrząc na piękną figurę Matki Bożej Brzemiennej, przypominajmy sobie o naszej misji świadectwa. Świadectwa troski o życie i wiary. Już dziś dałyście świadectwo, idąc ulicami Rawy. Świadectwo dla hałaśliwego świata, że chcemy obdarowywać miłością i uwielbieniem Boga Jedynego. Chciałoby się poprosić te wszystkie święte, zgromadzone tu kobiety: "Módlcie się za nami, strażniczkami i strażnikami życia!" - zakończył.
W procesji z darami pątniczki niosły: bochny chleba, płonące świece na znak miłości, owoce - symbol nowego życia, kwiaty - oznakę piękna oraz chleb i wino do Przeistoczenia.
Na koniec Eucharystii pątniczki różnych stanów (mała dziewczynka, uczennice - podstawówki, gimnazjum, liceum, kobieta w stanie błogosławionym, żona i matka, babcia, dziewica konsekrowana, wdowa konsekrowana, osoba niezamężna, siostra zakonna) odmówiły "Akt zawierzenia kobiet diecezji łowickiej Bogu", a wszystkie razem - "Akt oddania się Matce Bożej".
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Piotr Sikora o odzyskaniu tożsamości, którą Kościół przez wieki stracił.