W Rzymie zakończyły się Dni Jana Pawła II na Uniwersytetach Papieskich. Ksiądz Tomasz Jarosz, administrator Kościoła i Hospicjum św. Stanisława opowiada o tym, dlaczego wyszedł z inicjatywą organizacji tych dni, a także zapowiada kolejne edycje, w szerszym wymiarze.
Trudno jest w Kościele o bardziej potrzebny charyzmat w tej chwili niż wasz. Większość dzisiejszych sporów cywilizacyjnych to są spory o rodzinę - powiedział metropolita łódzki kard. Grzegorz Ryś podczas Mszy św. w Domu Generalnym Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu w Rzymie inaugurującej obchody 150-lecia istnienia. Uczestniczyły przedstawicielki z całego świata.
Papież Franciszek zaapelował w niedzielę o rozejm na całym Bliskim Wschodzie i o pokój na Ukrainie, gdzie trwa "straszliwa sekwencja wydarzeń". W czasie spotkania z wiernymi w Watykanie wezwał też do modlitwy za Syrię. "Wojna obraża Boga i ludzkość" - podkreślił papież.
Po trzech dniach zmasowanych ataków islamskie bojówki zajęły Aleppo. „Teraz wszystko ucichło. Miasto jest jakby w zawieszaniu. Nikt nam nic nie mówi” – wyznał abp Joseph Tobji. Poinformował, że biskupi i kapłani różnych wyznań chrześcijańskich obecnych w tym syryjskim mieście postanowili, że zostają na miejscu. „Kościoły są otwarte, odprawiamy Msze, ale panuje niepewność i poczucie braku bezpieczeństwa” – powiedział maronicki arcybiskup Aleppo.
Nie dać się zwieść. Modlić się, czuwać i uważać na siebie – to postawy adwentowe. To postawy czasu nadziei. To postawy, których – jak mówił 30 listopada w katedrze gnieźnieńskiej abp Wojciech Polak – mamy w Adwencie ponownie się uczyć, by w naszym życiu nie popadać w rozleniwienie i ospałość serca.