Wraz z rodzinami ofiar zamachu na jarmarku bożonarodzeniowym w Magdeburgu, modlą się za rannych i zmarłych oraz ich bliskich.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
“Wróciliśmy do Polski z poczuciem ogromnego wsparcia w Rzymie” - powiedział abp Józef Kupny. W rozmowie z KAI wiceprzewodniczący KEP wspomniał spotkania z papieżem Franciszkiem i watykańskimi Dykasteriami. Wśród omawianych w Watykanie tematów były m.in. sytuacja w Polsce, w tym lekcje religii w szkołach i formacja kapłańska, wsparcie dla Ukrainy, obchody Roku Jubileuszowego oraz rocznica pamiętnego listu biskupów polskich do niemieckich.
Ojciec Święty Franciszek, podczas swojej ostatniej podróży apostolskiej do Belgii, ogłosił rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Baldwina, króla Belgów. Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych rozpoczęła planowany proces, powołując 17 grudnia 2024 r. Komisję Historyczną – czytamy w opublikowanym dziś komunikacie Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej.
Ojciec Roberto Pasolini, franciszkanin kapucyn i kaznodzieja Domu Papieskiego, podczas swojej ostatniej medytacji adwentowej dla Kurii Rzymskiej w Auli Pawła VI skoncentrował się na teologicznej koncepcji „małości", jako kluczowego elementu w relacji człowieka z Bogiem. Rozważania, które nawiązywały do tematu „Drzwi nadziei" w kontekście nadchodzącego Roku Świętego, ukazały małość jako świadomy wybór Boga, otwierający przestrzeń dla autentycznych relacji i miłości.
Podczas dorocznego spotkania z szefami i odpowiedzialnymi Kurii Rzymskiej, Ojciec Święty zachęcił do tego, by „mówić dobrze o innych i nie mówić o nich źle” oraz do praktykowania pokory – niezbędnej dla budowania wspólnoty i niesienia światu Bożego błogosławieństwa poprzez codzienną pracę. Wskazał na konieczność odprawiania corocznych rekolekcji.
Papież zachęcił rodziców, dzieci, dziadków i wnuki, aby zawsze byli zjednoczeni, blisko siebie i wokół Pana: w szacunku, w słuchaniu, w trosce o siebie nawzajem. „Zachęcam także do wspólnej modlitwy, ponieważ bez modlitwy nie można iść naprzód” – powiedział Papież Franciszek podczas dzisiejszego świątecznego spotkania z pracownikami Watykanu.
24 grudnia rozpocznie się Jubileusz 2025. Oto najważniejsze rzeczy, które warto wiedzieć o rozpoczynającym się Roku Świętym, który będzie przeżywany pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”.
W związku ze zbliżającą się 1700. rocznicą Soboru Nicejskiego – pierwszego soboru powszechnego w dziejach Kościoła prefekt Dykasterii do spraw Popierania Jedności Chrześcijan, kardynał Kurt Koch podkreślił, że wydarzenie to ma „nie tylko znaczenie historyczne”, lecz powinno stanowić bodziec do odnowienia wiary w Chrystusa – prawdziwego Boga i prawdziwego człowieka.
„Zwłaszcza w tych dniach i przed Świętami, kiedy jesteśmy szczególnie poruszeni przesłaniem Bożej miłości, godności człowieka i tęsknoty za doskonałym światem, taki akt jest tym bardziej przerażający i okropny” – stwierdził biskup Magdeburga dr Gerhard Feige. Odniósł się do ataku terrorystycznego w tym mieście, w wyniku którego 2 osoby straciły, a kolejnych 68 zostało rannych.