Kard. Koch: 1700 rocznica Soboru Nicejskiego okazją do odnowienia wiary w Chrystusa

W związku ze zbliżającą się 1700. rocznicą Soboru Nicejskiego – pierwszego soboru powszechnego w dziejach Kościoła prefekt Dykasterii do spraw Popierania Jedności Chrześcijan, kardynał Kurt Koch podkreślił, że wydarzenie to ma „nie tylko znaczenie historyczne”, lecz powinno stanowić bodziec do odnowienia wiary w Chrystusa – prawdziwego Boga i prawdziwego człowieka.

Reklama

Wyznanie chrystologiczne Soboru Nicejskiego zachowuje „swoje trwałe znaczenie dzisiaj, zarówno w sytuacji ekumenicznej, jak i w naszym Kościele, w którym duch Ariusza ponownie stał się bardzo obecny i można zaobserwować silne przebudzenie tendencji ariańskich” – zauważył kard. Koch w artykule dla katolickiego tygodnika „Die Tagespost”. Przypomniał, że pierwszy Sobór Nicejski w 325 roku zwrócił się przeciwko arianizmowi, który postrzega Jezusa jako stworzenie, a nie jako Boga, równego w istocie Ojcu.

„W latach dziewięćdziesiątych kardynał Joseph Ratzinger dostrzegł prawdziwe wyzwanie stojące przed dzisiejszym chrześcijaństwem w «nowym arianizmie» lub, łagodniej, przynajmniej w „dość wyraźnym nowym nestorianizmie””, wyjaśnił prefekt Dykasterii do spraw Popierania Jedności Chrześcijan. Termin nestorianizm odnosi się do poglądu, że w Jezusie Chrystusie zjednoczone są dwie osoby, jedna boska i jedna ludzka. Natomiast Kościół naucza, że osoba boska przyjęła również naturę ludzką, a  Syn Boży jest współistotny Ojcu.

Kard. Koch zauważy, iż tendencje ariańskie można dostrzec przede wszystkim w fakcie, że wielu ludzi, a nawet chrześcijan zwraca uwagę przede wszystkim na ludzkie wymiary Jezusa z Nazaretu, ale wyznanie wiary, że ten Jezus jest jednorodzonym Synem Bożym, który jest obecny wśród nas jako zmartwychwstały, i pod tym względem wiara Kościoła w Chrystusa sprawia im wielką trudność.

Także w dzisiejszym Kościele często nie można już rozpoznać w człowieku Jezusie oblicza samego Syna Bożego, a nie tylko człowieka, choć wybitnego i szczególnie dobrego” – wyjaśnił szwajcarski kardynał kurialny. „W tej sytuacji, w której nawet w dzisiejszym chrześcijaństwie obserwujemy arianizację wiary w Chrystusa, a tym samym niepokojącą utratę znaczenia chrześcijańskiej wiary w Jezusa jako Chrystusa, w którym sam Bóg stał się człowiekiem, pilnym imperatywem naszych czasów jest odnowienie wyznania wiary w Chrystusa – Syna Bożego.

"Należy zatem mieć nadzieję, że 1700. rocznica Soboru Nicejskiego będzie postrzegana jako znacząca okazja do upamiętnienia tego soboru w ekumenicznej wspólnocie i potwierdzenia jego chrystologicznego wyznania” – podkreślił kard. Koch.

Papież Franciszek wyraził już chęć odwiedzenia Turcji w 2025 r. z okazji 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego. Obecnie miasto nazywa się İznik i znajduje się w północno-zachodniej Turcji, około 150 kilometrów od Stambułu. Nie wiadomo, czy plany podróży do Turcji są już na zaawansowanym etapie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Reklama