Szafarz nie może narzucać komunikującemu sposobu przyjmowania Komunii.
To do wiernego należy wybór sposobu przyjęcia Komunii świętej, a nie do udzielającego jej kapłana – wyjaśnił biskup hiszpańskiej diecezji Jerez de la Frontera, José Rico Pavés. Wydał on dekret regulujący liturgiczne obchody Jubileuszu 2025, a także normy liturgiczne i sakramentalne obowiązujące w diecezji.
Hierarcha przypomniał, że szafarz nie może narzucać komunikującemu sposobu przyjmowania Komunii. Wskazał, że należy przestrzegać obowiązujących w Kościele przepisów liturgicznych, które pozwalają komunikującemu wybrać jej przyjęcie na kolanach lub w postawie stojącej, do ust lub do odpowiednio ułożonych rąk.
Tymczasem arcybiskup Chicago w USA, kard. Blase Cupich skrytykował wiernych przyjmujących Komunię na kolanach. W liście opublikowanym na łamach archidiecezjalnego dwutygodnika „Chicago Catholic” zachęcił katolików do przyjmowania jej na stojąco.
Purpurat zaznaczył, że „norma ustanowiona przez Stolicę Apostolską dla Kościoła powszechnego i zatwierdzona przez Konferencję Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych” stanowi, iż wierni podchodzą procesjonalnie, dając tym wyraz wspólnemu „podążaniu jako Ciało Chrystusa i przyjmują Komunię Świętą na stojąco”.
Kardynał zaznacza, że „nie należy robić niczego, co by wstrzymywało tę procesję” i że „zakłócanie tego momentu jedynie umniejsza tę potężną symbolikę”, poprzez którą „wierni, idąc razem, wyrażają swoją wiarę w to, że są powołani, by stać się Ciałem Chrystusa, które otrzymują”.
Arcybiskup Chicago zwraca uwagę, że „można i należy okazywać szacunek przez pokłon przed przyjęciem Komunii Świętej, jednak nikt nie powinien wykonywać gestu, którym zwraca na siebie uwagę lub zakłóca przebieg procesji”. Byłoby to bowiem „sprzeczne z normami i tradycją Kościoła, do których poszanowania i przestrzegania zachęca się wszystkich wiernych”.
Od redakcji Wiara.pl
Przyjmowanie Komunii powinno być znakiem jedności. Jeśli z powodu przyjmowania w różnoraki sposób już nie bardzo nim jest, to nie warto tego jeszcze bardziej pogłębiać przez odmowę udzielenia Komunii w ten czy inny sposób. Nie można jednak nie zauważyć, że zdarzają się osoby tak ostentacyjnie zachowujący się przy "innym" przyjmowaniu Komunii, że nie sposób nie patrzyć na to z pewnym zażenowaniem. Oczywiście chyba warto tej Komunii mimo wszystko udzielić. Nadzieja, że to z czasem ich zawstydzi jest chyba jednak płonna...
Jak zwykle na początku nowego roku kalendarzowego spotkał się z ambasadorami w Auli Błogosławieństw.