Powstał suplement do dokumentu przed synodem o młodzieży

Młodzi z różnych zakątków świata: USA, Pakistanu, Hong Kongu, Polski, Irlandii, Anglii i innych, wspólnie podjęli się zadania opracowania komentarzy z oficjalnej grupy na Facebooku tak, aby powstał tekst uzupełniający.

Reklama

Niewymagający Chrystus 

Jedną z największych trudności, z jakimi stykamy się w Kościele, są ci ludzie, którzy rozmywają jego nauczania, woląc przedstawiać nam „Niewymagającego Chrystusa” (fałszywy obraz Chrystusa, który nie karci, ani nie wzywa nas do walki, lecz z uśmiechem akceptuje naszą grzeszność i nie chce nic w niej zmieniać), aniżeli autentycznego Chrystusa. Młodzi ludzie potrzebują i pożądają prawdy. Zdajemy sobie sprawę z tego, że spotkanie z autentycznym Chrystusem to doświadczenie, które przemienia, a przedstawianie nam Chrystusa, który ani nie wzywa do walki, ani nie przemienia, jest wyrządzaniem nam krzywdy. Ci, którzy pragną, by Kościół zmienił lub rozmył swoje moralne lub społeczne nauczanie, mają dobre intencje, ale nie rozumieją, czego młodzi chcą i potrzebują. My pragniemy spotkania z Chrystusem, który wzywa nas do walki, a nie takiego spotkania, które daje nam do zrozumienia, że nie musimy się zmieniać. Nie chcemy pasywnego, uśmiechającego się „Niewymagającego Chrystusa”, który godzi się z grzesznością świata, zamiast wzywać go do większej świętości poprzez miłość do Niego i zachowanie Jego przykazań.

Tym, czego nie pragniemy, jest jakiekolwiek rozmywanie lub zmienianie nauki Kościoła. Całkowicie odrzucamy ten pogląd, jakoby Kościół potrzebował zmieniać swoje nauczanie, by przystosować się do świata.  Pragniemy za to, aby Kościół realizował swój charyzmat nauczania, głoszenia prawdy wyraźnie i otwarcie – nawet jeśli to oznacza, że świat nas odrzuci. Kościół to nie strona na Facebooku, która usiłuje zdobyć tyle polubień, ile tylko się da poprzez bycie „nowoczesnym” i „modnym”; jest nauczycielem prawdy. Najszybsza droga do zaszkodzenia lub nawet unicestwienia wiary młodych ludzi wiedzie przez rozpowszechnianie nieszczerych lub mylnych alternatyw prawdy, będące ceną za popularność. Chcielibyśmy, by Kościół był popularny, ponieważ pragniemy, by wszyscy poznali miłość Chrystusa. Jednakże jeśli mamy wybierać między popularnością i autentycznością, wybieramy autentyczność.

Jedność Nauczania

Ponad wszystko pragniemy nie tylko klarowności i autentyczności, ale też jedności nauczania. Na całym świecie, a zwłaszcza na zachodzie, biskupi i wierni doświadczają pomieszania w nauczaniu Kościoła i konsekwencji tego w naszym życiu. Żyjemy w świecie, który prowadzi wojnę z fundamentalnymi aspektami nauki Kościoła, zwłaszcza jej moralnym i społecznym nauczaniem. Ale nie możemy sobie pozwolić na zagubienie. Nie zgadzamy się na podejmowane przez niektórych kroki, które mają na celu zmienić na szczeblu lokalnym doktrynę Kościoła; to, co jest prawdziwe w Gwinei i Argentynie, jest prawdziwe i prawe w Irlandii i Amerykach. Nie powinno dochodzić do żadnych modyfikacji nauczania Kościoła spowodowanych dostosowaniem do lokalnej kultury czy współczesności. Próby modyfikowania doktryny w ten sposób, żeby dostosowywała się do granic państw, prowadzą do dezintegracji powszechnego Kościoła w niepołączone ze sobą narodowe frakcje.

Wnioski:

Wraz z zamknięciem tego dokumentu ponawiamy naszą prośbę o usłyszenie naszych głosów – nie jako wzniesionych przeciwko Kościołowi lub przeciwko Anglojęzycznej Grupie dla Przedsynodalnego Spotkania o Młodzieży, ale jako wiernych córek i synów, mówiących pokornie i pełniej o tych tematach, które są bliskie i drogie naszym sercom. Pragniemy wyrazić naszą wdzięczność dla Ojca Świętego Franciszka oraz organizatorów i uczestników Spotkania Przedsynodalnego (Pre-Synodal Meeting), ponieważ bez nich nie mielibyśmy okazji by przedstawić nasze opinie. Poddajemy ten dokument i jego mający się ukazać siostrzany dokument jeszcze raz opiece Najświętszej Maryi Panny oraz ofiarowujemy go Ojcom Synodalnym oraz szerszej społeczności katolickiej.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Reklama