Powstał suplement do dokumentu przed synodem o młodzieży

Młodzi z różnych zakątków świata: USA, Pakistanu, Hong Kongu, Polski, Irlandii, Anglii i innych, wspólnie podjęli się zadania opracowania komentarzy z oficjalnej grupy na Facebooku tak, aby powstał tekst uzupełniający.

Na znaczenie liturgii, tradycji i zaniedbania w katechizacji zwrócono uwagę w suplemencie do dokumentu podsumowującego marcowe Spotkanie Przedsynodalne. Kilkaset młodych uczestników dyskusji na oficjalnych synodalnych grupach facebookowych uważa, że te istotne kwestie obecne podczas rozmów zostały pominięte w dokumencie przekazanym papieżowi Franciszkowi.

Młodzi z różnych zakątków świata: USA, Pakistanu, Hong Kongu, Polski, Irlandii, Anglii i innych, wspólnie podjęli się zadania opracowania komentarzy z oficjalnej grupy na Facebooku tak, aby powstał tekst uzupełniający. W uroczystość Zesłania Ducha Świętego opublikowana została pierwsza część ich dokumentu, poruszająca trzy tematy: liturgii, tradycji oraz nauczania. Młodzież dalej pracuje i chce wkrótce opublikować drugą część tekstu, poświęconą tematom takim jak zdrowie psychiczne czy oddziaływanie wojen i prześladowań na młodych chrześcijan.

We wstępie do już opublikowanej części młodzież podkreśla, że kieruje nimi miłość do Kościoła i szczera chęć uczestnictwa w ewangelizacji. Opisane zostały nadzieje i rozczarowania związane z przygotowaniami do synodu. Zwrócono uwagę na rozbieżność pomiędzy aktywnością ludzi z różnych krańców świata na Facebooku a tym, co napisano w oficjalnym dokumencie przedstawionym papieżowi.

Tekst omawia znaczenie liturgii w życiu duchowym współczesnej młodzieży. Zwraca uwagę na to, że młodzi pragną szczerego i głębokiego piękna w liturgii, że szukają w niej głębokiej czci i mądrości Boga. Niestety doświadczana przez nich rzeczywistość jest zazwyczaj radykalnie inna: kicz, zobojętnienie kapłanów, kreowanie Mszy jako spotkania towarzyskiego czy „tandetnego performance’u” a nie przestrzeni spokojnego, przepełnionego miłością i szacunkiem dialogu z Bogiem.

Młodzi podkreślili istotność poszanowania dla tradycji liturgicznej w jej różnorodności. Zwrócono zwłaszcza uwagę na fakt, że wiele młodych osób pogłębia swoją wiarę czy wręcz nawraca się z niewiary dzięki nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, która w niedostatecznym stopniu udostępniana jest przez duszpasterzy wiernym.

Następnie autorzy zwracają uwagę na wagę tradycji w życiu Kościoła jako remedium na relatywizm czy pogoń za doczesnymi pragnieniami. Ubolewają, że wielu duszpasterzy i wiernych odrzuca tradycję jako balast oraz rozmiękcza nauczanie Kościoła. Zaznaczają, że pełnia prawdy jest tym, co może wyzwolić człowieka, a stawianie wymagań pociąga młodzież.

W ostatniej części tekstu zwrócono uwagę na fatalny, według autorów, stan katechizacji i nauczania wiernych. Autorzy uważają, że większość katolików nie wie w co wierzy, przez co jest niezwykle podatna na utratę czy zachwianie wiary. Autorzy zwracają uwagę na to, że Kościół powinien głosić światu pełnię wiary głośno i jednoznacznie, z miłością lecz nie z pobłażaniem. To ona stanowi ostoję wobec współczesnego świata, który w znacznej mierze jest zlaicyzowany i nie zna Chrystusa – twierdza młodzi.

Dokument wieńczy ponowny wyraz wdzięczności wobec papieża Franciszka jak i organizatorów spotkania przedsynodalnego za zwrócenie uwagi na problemy młodzieży. Autorzy tekstu powierzają się opiece Maryi i wyrażają nadzieję, że ich praca będzie przydatna ojcom synodalnym jak i całemu Kościołowi.

Na kolejnych stronach publikujemy tekst dokumentu.

Synod o młodzieży będzie obradował w dniach od 3-28 października w Watykanie. Na początku maja bieżącego roku uczestnicy obrad XIV Rady Zwyczajnej Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów przyjęli projekt Instrumentum laboris XV Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów nt. „Młodzież, wiara i rozeznanie powołania”.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

 • kw
  07.06.2018 21:59
  Wygląda to tak, jakby oficjalny tekst był tylko jakąś grzeczną laurka odzwierciedlającą oczekiwania i wyobrażenia hierarchów. Na szczęście młodzież wzięła sprawy w swoje ręce i zrobiła raban, jak chciał papież :)
 • rmolas
  08.06.2018 09:49
  Brawo młodzi! Takiej młodzieży potrzeba Kościołowi. Wierzącej, biorącej krzyż na ramiona. Teraz pytanie tylko, czy zostaną wysłuchani przez kurię
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9