"Czekamy i zapraszamy tu młodych z całej Polski".
Gietrzwałd, to miejsce porównywane z Lourdes i Fatimą. Czekamy i zapraszamy tu młodych z całej Polski i mamy nadzieję, że to czuwanie zapoczątkuje coroczne spotkania młodzieży tu, w miejscu jedynego w Polsce uznanego przez Kościół miejsca objawienia Matki Bożej - mówi w rozmowie z KAI Agnieszka Sułkowska, współorganizator Czuwania Młodych w Gietrzwałdzie, które 2 września zgromadzi młodych ludzi i wspólnoty z całej Polski.
Czuwanie Młodych w Gietrzwałdzie, które odbędzie się w najbliższą sobotę, 2 września, to jubileuszowe spotkanie, które ma zachęcić młodzież z całej Polski do poznania historii i treści jedynych na terenie Polski objawień maryjnych uznanych przez Kościół, a także kolejna okazja integracji młodych Polaków poprzez wspólną modlitwę i zabawę. Jak zapowiada Agnieszka Sułkowska, współorganizatorka spotkania, gospodarze mają nadzieję, że zlot młodzieży zapoczątkuje nową tradycję w polskim duszpasterstwie młodzieży.
- Czekamy i zapraszamy tu młodych z całej Polski i mamy nadzieję, że to czuwanie zapoczątkuje coroczne spotkania młodzieży tu, w miejscu jedynego w Polsce uznanego przez Kościół miejsca objawienia Matki Bożej - mówi i dodaje, że gospodarze spodziewają się w Gietrzwałdzie ok. 2,5 tys. młodych, którzy przyjadą zarówno indywidualnie, jak też z grupami i wspólnotami.
W przygotowanie spotkania włączają się młodzi ludzie, którzy w ubiegłych latach zaangażowali się w organizację ŚDM i Dni w Diecezjach, podczas których archidiecezję warmińska odwiedziło ok. 800 pielgrzymów z różnych stron Europy. Zainspirowani tą wizytą i 140-leciem objawień maryjnych w Gietrzwałdzie, młodzi gospodarze chcą zaprosić do siebie rówieśników z całej Polski.
Trwa rejestracja uczestników spotkania, w którym planują wziąć udział młodzi ze wszystkich stron Polski. Grupy mogą zgłaszać się pisząc na adres sdmwarmia@wp.pl lub telefonicznie, pod numerem: 693 244 585. Do obsługi spotkania przygotowują się także lokalni wolontariusze. Jak zapewniają organizatorzy, także osoby, które nie zgłoszą się wcześniej, mogą przyjechać w sobotę do Gietrzwałdu, choć uprzednia rejestracja będzie ułatwieniem dla obsługujących spotkanie.
Czuwanie rozpocznie się popołudniu 2 września. Po wspólnej modlitwie koronką do Bożego Miłosierdzia, uczestnicy przejdą w procesji do miejsca objawień, gdzie odprawiona zostanie Msza św. Następnie po posiłku i wieczornej konferencji wezmą udział w koncercie zespołu niemaGOtu, założonego przez autorów hymnu ŚDM 2016 "Błogosławieni Miłosierni".
"Dla nas to wielkie błogosławieństwo i wyróżnienie: móc głosić Ewangelię w tym samym miejscu, w którym głosiła je sama Maryja. Tak, jak śpiewamy w jednym z utworów: chcemy głosić Chrystusa ukrzyżowanego, a nie mądrość tego świata i liczymy, że w Gietrzwałdzie to będzie głoszenie z mocą" - mówi Jakub Blycharz, lider zespołu niemaGOtu.
Główne uroczystości z okazji 140-lecia objawień planowane są na 10 września. Weźmie w nich udział nuncjusz apostolski w Polsce abp. Salvatore Pennacchio, przedstawiciele Episkopatu Polski i władz państwowych. Homilię podczas uroczystej Mszy św. o godz. 11.00 wygłosi prymas Polski abp Wojciech Polak.
Gietrzwałd jest do dziś jedynym miejscem w Polsce, gdzie objawienia maryjne zostały zatwierdzone przez Kościół i jednym z 12 na świecie, które Stolica Apostolska uznała za miejsce autentycznych objawień Matki Bożej. Od 27 czerwca do 16 września 1877 r. Maryja 160 razy objawiała się w tam dwóm dziewczynkom: Justynie Szafryńskiej i Barbarze Samulowskiej. Od 27 czerwca br. trwają w Gietrzwałdzie jubileuszowe obchody, które poprzedziło roczne przygotowanie do tych wydarzeń.
Archidiecezja katowicka rozpoczyna obchody 100 lat istnienia.
Po pierwsze: dla chrześcijan drogą do uzdrowienia z przemocy jest oddanie steru Jezusowi. Ale...
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.