W roku jubileuszu 60-lecia Klubu Inteligencji Katolickiej został laureatem nagrody PONTIFICI - Budowniczemu Mostów.
Nagroda przyznana w tym roku po raz jedenasty, wręczana jest "za zasługi w szerzeniu wartości dobra wspólnego, dialogu i poświęcenia na rzecz bliźnich".
Zdaniem Kapituły nagrody, ks. prof. Halik zasługuje na wyróżnienie, gdyż "jego sposób postrzegania świata i Kościoła, jego droga i życiowe doświadczenie (komunizm, pontyfikat św. Jana XXIII a następnie Jana Pawła II, Sobór Watykański II, przełom roku 1989) są poniekąd analogiczne do naszych Klubowych sześćdziesięcioletnich doświadczeń i poglądów", a także ponieważ "liczne książki ks. T. Halika, jego artykuły i wystąpienia np. podczas Zjazdów Gnieźnieńskich, dogłębnie opisują i wyjaśniają nasze poglądy i nasze widzenie rzeczywistości".
W uzasadnieniu przytoczono także słowa samego laureata, który w jednej z książek podkreślił: "Zawsze za swoje główne posłannictwo uważałem łączenie, choćby tylko częściowe przyczynianie się do budowania tak bardzo potrzebnych mostów: pomiędzy wierzącymi i niewierzącymi, katolikami i ewangelikami, chrześcijanami i niechrześcijanami, między Kościołem a społeczeństwem, wiarą a kulturą, Kościołem a uniwersytetem, między Czechami a Niemcami, między pokoleniami, między poszczególnymi dyscyplinami humanistyki, między kierownictwem duchowym a psychoterapią… Często w sytuacjach konfliktowych czułem, że mogę zrozumieć obie strony i że powinienem tłumaczyć i pośredniczyć, przerzucać mosty”.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).