Kościół jest w błędzie sądząc, że w niezmienionej formie zdoła przetrwać „burze”

Każdy nacjonalizm i populizm, który nadużywa symboli chrześcijańskich, stanowi dziś największe zagrożenie dla jedności europejskiej i całego procesu europejskiej integracji – uważa ks. Tomasz Halík, przewodniczący czeskiej Akademii Chrześcijańskiej.

“Jeśli prawicowi politycy, zwłaszcza krajów postkomunistycznych, jak Węgry czy Polska, apelują o powrót do wartości chrześcijańskich, a jednocześnie krzewią strach przed migrantami i muzułmanami, to są to tylko puste słowa mające przykryć dążenia do władzy populistów oraz ich dążenie do zastąpienia demokracji parlamentarnej systemami autokratycznymi”, podkreślił ks. Halik. 4 maja laureat Nagrody Templetona wygłosił on wykład w ramach wspólnej pielgrzymki biskupów i wiernych z Austrii, Czech, Niemiec i Słowacji w maryjnym sanktuarium w austriackim Mariazell.

„Dziś w wielu miejscach Europy jesteśmy świadkami zamieniania Boga z narodem, wiary chrześcijańskiej z niebezpiecznym fetyszyzowaniem ksenofobii i populizmu” – ostrzegł duchowny. Zwrócił uwagę, że np. w Warszawie zwolennicy “Prawa i Sprawiedliwości” niosąc transparenty z napisami „My chcemy Boga” skandują hasła antysemickie, nie mając chyba na myśli Boga, którego swoim Ojcem nazwał Jezus Chrystus – zauważył ks. Halik.

W podobny sposób premier Viktor Orban na Węgrzech pod płaszczykiem „liberalnej demokracji” stara się budować państwo autorytarne – ocenia czeski teolog i filozof. Z kolei prezydent Rosji Władimir Putin w swojej wojnie z Zachodem, w której chce osłabić zaufanie krajów dawnego bloku sowieckiego do Unii Europejskiej, jako głównych sojuszników ma schizmatycki i ultrakonserwatywny ruch lefebrystów, który w mediach społecznościowych nazywa go „nowym świętym Konstantynem” w „świętej wojnie ze zgniłym Zachodem”.

Choć populistyczni politycy starają się przeciągnąć przedstawicieli Kościoła na swoją stronę poprzez obietnice i przywileje, Kościół powinien się wystrzegać takiego “zarejestrowanego związku partnerskiego”, ze sprawującymi władzę – ostrzegł ks. Halík dodając, że konsekwencją może być tylko „fatalna utrata wiarygodności”, poczynając od „utraty zaufania wśród młodzieży oraz inteligencji i mieszkańców dużych miast”. Dziś taką sytuację można już zauważyć w Polsce i na Węgrzech, także w Słowacji, a skutkiem może być „niespotykanie szybka sekularyzacja, również w krajach tradycyjnie katolickich” – podkreśla duchowny.

“Aby odczytać znaki czasu i poważnie potraktować odpowiedzialność za przyszłość chrześcijaństwa w Europie, chrześcijanie powinni dziś mieć odwagę powiedzenia wyraźnego ‘nie’ nadużywaniu chrześcijaństwa w retoryce populistów” – stwierdził ks. Halík. Podkreślił, że chrześcijanie działający w polityce powinni szukać „zdrowej laickości”, którą socjolodzy definiują jako „wspólna kompatybilność chrześcijaństwa i świeckiego humanizmu”, o co już apelował papież Benedykt XVI.Podobnie też obecny papież Franciszek wyraźnie stwierdził, że chrześcijanin nie może być nacjonalistą.

„Nacjonalizm, to narodowy egoizm, to utrata solidarności ogółu, jakim jest Europa” – stwierdził ks. Halík. Tłumaczył, że zdrowy patriotyzm chrześcijan wyraża się w solidarności z innymi narodami Europy, “gdyż tylko zjednoczona Europa może przetrwać w obliczu wyzwań ze strony niedemokratycznych potęg, takich jak Rosja czy Chiny”.

Sytuację Kościoła w Europie ks. Halík określił jako „bardzo poważną”. Tradycyjne chrześcijaństwo określił jako „wielki statek”, który tonie, „a my nie powinniśmy tracić czasu na przesuwanie tam i z powrotem leżaków na Titanicu”. Kościół jest w błędzie sądząc, że w niezmienionej formie zdoła przetrwać „burze” wokół wykorzystywania seksualnego nieletnich oraz utraty zaufania, jakiej doświadcza. „Śmierć jest ważna i nieunikniona. Zmartwychwstanie nie jest zwykłym powrotem do przeszłości, do dawnego stanu” – podkreślił czeski teolog. Jego zdaniem tym, co można teraz zrobić dla odnowy chrześcijaństwa w Europie, jest przede wszystkim „tworzenie platform dialogu, studiów oraz refleksji, gdzie będziemy mogli badać znaki czasu i uczyć się szukać właściwych odpowiedzi”.

Wykład ks. Halíka w Mariazell był głównym punktem pielgrzymki z udziałem ok. 600 wiernych oraz towarzyszących im biskupów z Austrii, Niemiec, Czech i Słowacji. “Chrześcijanie, mimo dzielących ich granic państwowych i języków, czują się ludem jednego Boga, braćmi i siostrami” – powiedział Dieter Olbrich, przewodniczący stowarzyszenia katolickich Niemców sudeckich. Pielgrzymkę zorganizowało to stowarzyszenie wspólnie z Akademią Chrześcijańską z Pragi. W ramach pielgrzymki, zorganizowanej z myślą o zaplanowanych na 23-26 maja wyborach do Parlamentu Europejskiego, odbyło się też nabożeństwo do świętych patronów Europy.

Sześciu świętych wybranych w latach 1964-1999 przez papieży Pawła VI i Jana Pawła II patronami Europy, to: „ojciec monastycyzmu” św. Benedykt z Nursji, przedstawiony podczas nabożeństwa w Mariazell jako patron „modlitwy i pracy”, apostołowie święci Słowian Cyryl i Metody, symbolizujący europejską „jedność w różnorodności”, św. Brygida Szwedzka jako orędowniczka „odnowy i rodziny”, św. Katarzyna ze Sieny jako święta „odwagi i zaangażowania” oraz św. Teresa Benedykta od Krzyża (Edyta Stein), wzywana jako orędowniczka „pojednania i tolerancji”.

Liturgii dla pielgrzymów w bazylice Mariazell przewodniczyli wspólnie biskup senior austriackiego Linzu Ludwig Schwarz i biskup pomocniczy z Erfurtu, Reinhard Hauke. W kazaniu bp Schwarz podkreślił, że modlitwa do Matki Bożej z Mariazell, czczoną jako „Magna Mater Austriae” (Wielka Matka Austrii), „Magna Domina Hungarorum” (Wielka Pani Węgier) i „Magna Mater gentium slavorum” (Wielka Matka narodów słowiańskich), musi wszystkich umocnić w wierze i w nadziei w Jezusa Chrystusa.

Głównym organizatorem pielgrzymki była niemiecko-czesko-słowacka Wspólnota Ackermanna, mająca siedzibę w Monachium. Powstała w 1946 roku z kręgu Niemców sudeckich i działa na rzecz dobrego sąsiedztwa niemiecko-czeskiego w Europie środkowej, a także na rzecz pokoju i pojednania narodów Europy Środkowo-Wschodniej. Prowadzi też duszpasterstwo wypędzonych i przesiedleńców.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • monika
  07.05.2019 23:37
  POLECAM goraco posluchac o. Augustyna Pelanowskiego .Albo Ks. Pawla Murzinski .To moze co poniektorym sie oczy otworza a nie falszywym milosierdziem sobie geby wycierac. Pan Jezus jest milosierny ale nie glupi i nie glosil glupoty tylko milosierdzie.Kto ma uszy niechaj slucha.
 • Ad ks. Halik
  08.05.2019 06:20
  Dramat. A czy jego słowa nie brzmią jak populizm, tylko z "drugiej" strony?
 • nkt
  08.05.2019 08:54
  Teoretycznie nie warto nawet komentować słów ks Halika, bo to co gada to pobożne życzenia, projekcje i wizje jaki powinien być chrześcijanin w polityce. Szkoda słów, niech ja Halik zacznie się po prostu zwyczajnie nawracać, najlepsza polityka to głęboka relacja do Jezusa i pełnienie woli Bożej- przykład świętości. Cała reszta to czcza gadanina.
 • Gość_3
  08.05.2019 09:26
  Ks. Halik czegoś chyba nie doczytał. Migracja do krajów EU była sprowokowana przez rządzących Niemcami, Francja itd. pod kontem taniej siły roboczej (na czym się "przewieźli"). Na pewno przyjęcie emigrantów islamskich nie było przejawem chrześcijańskich sumień Pani Merkel, Macrona czy Parlamentu UE. Zresztą i w tych krajach (np. Włochy) jest obecnie ogromny sprzeciw. Cos się ks. Halikowi pomieszało i jeszcze próbuje atakować Polskę która przyjęła w tym czasie ponad milion Ukraińców i nie tylko.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6