Dziewiąte Światowe Spotkanie Rodzin w Dublinie odbędzie się w dniach 22-26 sierpnia 2018 r. Przebiegać będzie ono pod hasłem: „Ewangelia rodziny, radość dla świata”. Poinformowano o tym na konferencji prasowej w Watykanie.
Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny abp Vincenzo Paglia zapowiedział, że „magna charta” przygotowań do Spotkania i jego przebiegu będzie adhortacja apostolska „Amoris laetitia” papieża Franciszka, stanowiąca owoc dwóch zgromadzeń Synodu Biskupów nt. rodziny. Wydarzenie w stolicy Irlandii stanie się „znaczącym etapem” w recepcji tego dokumentu, który winien być przyjęty, pogłębiony i wprowadzony w życie w Kościołach lokalnych.
Zdaniem abp. Paglii fakt, że spotkanie odbędzie się w Europie, stanie się okazją do ponownego odkrycia przez nią centralnego charakteru rodziny, będącej „pierwszą szkołą pokojowego współżycia”.
Tłumacząc sens tematu Spotkania, hierarcha wskazał, że „rodziny, a szczególnie rodziny chrześcijańskie są dobrą nowiną („ewangelią”) dla Kościoła i dla świata”, gdyż dosłownie podtrzymują ich życie. W „duchu rodzinnym” Kościoły, religie i społeczeństwa mogą znaleźć sposób na przeciwstawianie się indywidualizmowi, który coraz bardziej ogarnia świat.
Do adhortacji „Amoris laetitia” nawiązał też metropolita Dublina, abp Diarmuid Martin stwierdzając, że Światowe Spotkanie Rodzin w stolicy Irlandii nie będzie „odizolowanym wydarzeniem”. Jest ono częścią procesu rozeznawania i towarzyszenia rodzinom, a także programu odnowy duszpasterstwa rodzin.
Zapowiedział, że w 2017 r. Kościół w Irlandii będzie się przygotowywał do Spotkania poprzez katechezy i wyraził nadzieję, że podejmą je także inne Kościoły lokalne, szczególnie w Europie, tak aby Spotkanie miało charakter światowy już na etapie jego przygotowywania.
Pierwsze Światowe Spotkanie Rodzin odbyło się w 1994 r. w Rzymie. Organizowane są co trzy lata. Za pontyfikatu św. Jana Pawła II gościły je jeszcze Rio de Janeiro (1997), ponownie Rzym (2000) i Manila (2003), za pontyfikatu Benedykta XVI - Walencja (2006), Miasto Meksyk (2009) i Mediolan (2102), a za pontyfikatu Franciszka - Filadelfia (2015). Tradycją jest udział papieża w tych spotkaniach - byli oni nieobecni jedynie w Manili i Mieście Meksyk, lecz przemawiali do uczestników dzięki bezpośredniemu połączeniu telewizyjnemu.
O wyborze Dublina na miejsce IX Światowego Spotkania Rodzin poinformował Franciszek podczas poprzedniego tego typu wydarzenia w Filadelfii we wrześniu ub.r.
13 maja br. grupa osób skrzywdzonych w Kościele skierowała list do Rady Stałej Episkopatu Polski.