Na spotkaniu rodzin liczna jest obecność Polaków.
Dzielą się doświadczeniem polskich duszpasterstw i przypominają oni o dziedzictwie Jana Pawła II, jego teologii ciała: aby radość Ewangelii rodziny była pełna i oparta na prawdzie.
„Dziś w Dublinie rozpocznie się Światowe Spotkanie Rodzin. Złączmy się w modlitwie za wszystkie rodziny świata, szczególnie te w kryzysie”. „Rodzina jest miejscem, gdzie buduje się nadzieję” – napisał Ojciec Święty na Twitterze. Sam do rodzin zgromadzonych w irlandzkiej stolicy dołączy w sobotę wieczorem na zakończenie tego wydarzenia.
Dziś uczestnicy spotkania zjeżdżają się do Dublina. Oficjalnego rozpoczęcia dokonano o 19.00. czasu irlandzkiego i wspólnie przeżytymi nieszporami.
Pierwszym etapem Światowego Spotkania Rodzin jest trzydniowy kongres duszpasterski. W jego programie przewidziano ponad 80 warsztatów i dyskusji panelowych. Osobne zajęcia przygotowano dla dzieci i młodzieży. Do udziału w kongresie zgłosiło się 37 tys. osób, w tym ponad 15 tys. pielgrzymów zagranicznych ze 116 krajów, wśród nich 6 tys. nieletnich.
W Dublinie jest też liczna ponad 1000-osobowa delegacja z Polski. Jak podkreśla ks. Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin, Kościół w Polsce przyjeżdża na to światowe spotkanie, by przypomnieć o dziedzictwie św. Jana Pawła II, a także by podzielić się swym doświadczeniem systematycznego i sprawnie funkcjonującego duszpasterstwa rodziny, które działa już w naszym kraju od ponad 50 lat.
"To wielka zasługa Karola Wojtyły, który na kanwie Humanae vitae rozpoczął tę ogromną pracę. To doświadczenie wielu poradni. W tej chwili w Polsce mamy prawie 2,5 tys. różnych poradni małżeńskich i rodzinnych. Zdecydowana większość narzeczonych przechodzi przez katechezy, przygotowanie do sakramentu małżeństwa w sposób zorganizowany i spokojny. To Kościół, który przyjeżdża do Dublina z wielką radością, że małżeństwo i rodzina w Polsce mimo różnych problemów i ataków ciągle mają się dobrze. Chcemy, aby ten przykład małżeństwa opartego na mężczyźnie i kobiecie, otwartego na życie, pełnego radości, stawał się także miejscem wymiany doświadczeń. Co jest także bardzo ważne, przyjeżdżamy tutaj, aby przypomnieć o teologii ciała Jana Pawła II. To coś wielkiego, odkrywczego, trochę zaniedbanego. O tym też chcemy przypomnieć, aby ta radość Ewangelii, o której chcemy tutaj mówić była naprawdę pełna i aby była przeżywana przez wszystkich. Radość miłości opartej na prawdzie o tym, jak odczytujemy zamysł Boży wobec małżeństwa i rodziny".
Światowe Spotkanie Rodzin w Dublinie odbywa się pod hasłem: „Ewangelia rodziny – radość dla świata”. Zgodnie z życzeniem Papieża Franciszka program spotkania ma się koncentrować na jego adhortacji Amoris laetita.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.