Trzeba odświeżyć kapłański charyzmat

Abp Ziemba: chcemy być lepiej przygotowani do służby w konfesjonale.

Reklama

Chcemy odświeżyć kapłański charyzmat, realizujący się w sakramencie pokuty i pojednania. Chcemy być lepiej przygotowani do służby Bożemu miłosierdziu w konfesjonale – mówił abp Wojciech Ziemba na rozpoczęcie konferencji duszpasterskiej dla księży archidiecezji warmińskiej, która miała miejsce w piątek i sobotę na Wydziale Teologii UWM w Olsztynie i poświęcona była sakramentowi pokuty.

Hierarcha zwracając się do księży przypomniał również, że każdy człowiek może i powinien korzystać z Bożego Miłosierdzia. Chrześcijanin, ksiądz szczególnie ma obowiązek miłosierdzie Boże głosić i jemu służyć.

Głównym prelegentem konferencji był ojciec dr Jordan Sliwiński OFMCap, założyciel Szkoły dla Spowiedników w Krakowie. Zaprezentował wykład pt. Spowiedź w Roku Miłosierdzia.

W swoim wystąpieniu O. Śliwiński zwrócił uwagę na cztery podstawowe zagadnienia dotyczące sakramentu pokuty: miejsce, czas, pomoce ułatwiające spowiedź i problemy komunikacji. Wskazał również na nadużycia w spowiedzi i błędy przy nakładaniu pokuty.

Obejrzyjcie konfesjonały w swoich kościołach od strony penitenta – apelował do księży o. Jordan. Zadbajcie by nie była to prawdziwa droga z przeszkodami. Jednocześnie zachęcał, by czas spowiadania, dyżury w konfesjonale dostosowane były do potrzeb ludzi mieszkających na danym terenie. Trzeba też zadbać o adekwatne pomoce ułatwiające rachunek sumienia i przygotowanie do sakramentu pokuty i o zrozumiały język w konfesjonale – dodał prelegent.

Ojciec Śliwiński przypomniał księżom, że spowiedź domaga się pogłębionej formacji spowiednika. Podkreślił, że spowiednik sam musi się spowiadać, nawracać. Spowiednik uwikłany w grzech będzie reagował nieadekwatnie – przestrzegał prelegent.

Pamiętajcie o potrzebie delikatności, otwartości i rozeznaniu w konfesjonale – zakończył o. Śliwiński.

Konferencję zakończyło podsumowanie abpa Józefa Górzyńskiego, który przypomniał że sakrament pokuty ma swoją liturgię i powinien być celebrowany. Nie ma sakramentu bez obrzędu – podkreślił hierarcha i zaapelował, by w ramach Jubileuszu Miłosierdzia obowiązkową lekturą dla księży było wprowadzenie teologiczne i pastoralne obrzędów sakramentu pokuty. Kapłan nie ma prawa do dobrego samopoczucia, kiedy celebruje sakramenty bez znajomości wprowadzenia teologicznego i pastoralnego – przestrzegał abp Górzyński.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama