O dążeniu do świętości, życiu po śmierci i Chrystusie, który przez swoją śmierć daje światu zbawienie mówili polscy biskupi podczas tegorocznej uroczystości Wszystkich Świętych.
Modląc się wraz z wiernymi za zmarłych zwracali uwagę na to, że 1 listopada jest dniem radości, której źródłem jest zmartwychwstanie Chrystusa. W uroczystość Wszystkich Świętych biskupi wraz z wiernym gromadzili na cmentarzach i w przycmentarnych kościołach, aby wspólnie modlić się za zmarłych. Podczas celebrowanych Mszy podkreślali, że ludzkie istnienie nie kończy się wraz ze śmiercią, lecz przechodzi w stan radosnej wieczności.
Prymas Polski, abp Wojciech Polak podczas Mszy na najstarszym gnieźnieńskim cmentarzu powiedział wiernym, że "świętym może zostać tylko ten, kto nie ucieka od świata, nie wyłącza się z życia, ale podejmuje je z odwagą i wyrazistością, pośród trudów i nadziei, uczciwie wypełniając codzienne obowiązki, służąc innym, dzieląc się z nimi czasem i miłością". Metropolita gnieźnieński przypomniał, że w dzień ten Kościół wspomina ów „wielki tłum z każdego narodu i wszystkich pokoleń, ludów i języków”, o którym mówi Księga Apokalipsy, a w którym, obok dobrze znanych świętych, są również ci znani tylko nam, o których świętości jesteśmy osobiście przekonani. I choć dla innych pozostaną bezimienni, nie są takimi dla Boga, bo przecież „właśnie to czyni ich świętymi, że zna ich Bóg”.
„Bóg pragnie zbawić wszystkich ludzi, bo stworzył ich nie do śmierci, lecz do życia na wieki. Oto horyzont naszej chrześcijańskiej nadziei!” – powiedział do wiernych w uroczystość Wszystkich Świętych kardynał Stanisław Dziwisz. Metropolita krakowski podkreślił, że widzialny świat nie może zamykać horyzontu ludzkiej nadziei, gdyż nie jest w stanie odpowiedzieć na najgłębsze pragnienie człowieka – nieśmiertelności. „Na to pragnienie odpowiada Bóg wszechmogący, Stwórca nieba i ziemi, wszystkich rzeczy widzialnych i niewidzialnych” – powiedział.
O tym, że "droga do zbawienia zawsze prowadzi przez świętość" - przypomniał kard. Kazimierz Nycz podczas Mszy na Cmentarzu Wolskim. Metropolita warszawski zwrócił uwagę, że już chrzest człowieka zakłada jego śmieć i ogrodzenie się do życia wiecznego. W kontekście ewangelicznego kazania na górze, duchowny przypomniał, że "błogosławieństwa wygłoszone przez Jezusa są drogą człowieka do zbawienia". Zdaniem kard. Nycza błogosławieństwa wygłoszone przez Jezusa są orędziem paschalnym, na które się patrzy jednocześnie w perspektywie śmierci i zmartwychwstania.
W imieniu papieża uroczystości beatyfikacyjnej we Fryburgu będzie przewodniczyć kardynał Kurt Koch.
W 1966 roku biskupi Stanów Zjednoczonych ograniczyli ten obowiązek do okresu Wielkiego Postu.
Formuła podjęta przez pomysłodawców i realizatorów od początku znalazła odbiorców.
Caritas Polska przygotowała też specjalny raport “Bezdomność w Polsce”