Chodzi głównie o "Alternatywę dla Niemiec".
Sześciu biskupów odpowiedzialnych za wschodnie Niemcy wydało pilne ostrzeżenie przed prawicowymi partiami populistycznymi, w tym głównie przed Alternatywą dla Niemiec (AfD). Godność ludzka jest nienaruszalna. Partie kwestionujące tę zasadę nie mogą stanowić żadnej alternatywy, piszą biskupi. Powód wydania wspólnego apelu to rosnące w społeczeństwie napięcie związane z planami masowej „remigracji” przebywających w Niemczech cudzoziemców.
Plany wydalenia cudzoziemców a nawet „niezasymilowanych obywateli Niemiec” snuli podczas tajnego spotkania w jednym z poczdamskich hoteli politycy AfD oraz przedstawiciele innych skrajnie prawicowych i neonazistowskich stowarzyszeń. Po ujawnieniu ich przez niemieckie media wielu polityków powtarza, że takie „plany przypominają najczarniejsze rozdziały w niemieckiej historii”, a na ulice niemieckich miast wychodzą dziesiątki tysięcy ludzi apelujących o delegalizację partii AfD.
Również biskupi, których diecezje leżą we wschodnich krajach związkowych, czyli Berlina, Drezna, Erfurtu, Magdeburga, Görlitz a także Hamburga, zaapelowali, by „nie dać się zwieść populistycznym stwierdzeniom i pozornie prostym rozwiązaniom”. Przypominają oni, że postawienie na chrześcijańskie korzenie, prawa człowieka, demokrację, praworządność i prospołeczną gospodarkę rynkową przyniosły Niemcom pokój i dobrobyt.
„Dajemy zatem jasno do zrozumienia, że w świetle naszego własnego sumienia nie możemy zaakceptować stanowiska skrajnych partii, takich jak Trzecia Droga, partia Heimat czy AfD” – piszą niemieccy biskupi.
Jesienią w Brandenburgii, Saksonii i Turyngii odbędą się wybory landowe. Partia AfD jest tam aktualnie pierwszą siłą polityczną.
Watykan uznał cud potrzebny do kanonizacji Pier Giorgio Frassatiego.
Pielgrzymi będą mogli zbierać pieczątki do specjalnego paszportu w wydaniu papierowym oraz cyfrowym.
„Nie chcę powiedzieć, że przywykliśmy do katastrof, ale wiara nas nie opuszcza”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Papież postanowił rozszerzyć na Kościół powszechny kult 16 karmelitanek bosych z Compiègne.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).