Wojciech Cejrowski proponował zmianę tematu, a prof. Marian Szamatowicz odmówił wzięcia udziału w spotkaniu. Zdradzamy kulisy organizacji Ogólnopolskiego Forum Młodych.
Wydawało nam się, że temat: „Stawiam na życie, a Ty?” jest wystarczająco prowokujący, a może nawet po części kontrowersyjny – opowiada Wojciech Buźniak, kleryk V roku MWSD we Wrocławiu, jeden z odpowiedzialnych za przygotowanie Forum Młodych. – Zależało nam bowiem na tym, by zachęcić do udziału w poszczególnych spotkaniach ludzi młodych, którzy kształtują swoją opinię na tematy bioetyczne lub wprost uważają, że Kościół w takich dziedzinach, jak: aborcja, in vitro czy eutanazja nie ma racji – tłumaczy. Dodaje przy tym, że kiedy jako organizatorzy rozmawiali z Wojciechem Cejrowskim w kontekście zaproszenia go do Wrocławia, znany podróżnik określił ich temat jako „bardzo miękki”, sugerując, że lepiej by brzmiał: „Stop aborcji” czy nawet: „Nie morduj”. – Mamy jednak nadzieję, że same nazwiska gości, których udało nam się zaprosić, przyciągną na poszczególne spotkania wiele osób – mówi Wojtek, dopowiadając, iż po każdym wykładzie będzie możliwość zadawania pytań prelegentom.
Organizatorzy Forum Młodych przyznają, że rozpoczynając ponad rok temu przygotowania do imprezy, nie przewidywali, iż w międzyczasie odbędzie się w Sejmie wielka debata na temat obywatelskiego projektu ustawy o zakazie aborcji dzieci z wadami genetycznymi. – To wydarzenia sprawiło, że poprosiliśmy o wykład panią Kaję Godek. Niestety nie może do nas przyjechać, dlatego my wybieramy się do niej i jej przedłożenie będzie miało charakter audiowizualny – tłumaczą.
Ks. Rafał Kowalski /GN Prof. Marian Szamatowicz w maju br. wziął udział w debacie na temat in vitro na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu Klerycy przyznają, iż zależało im na tym, by zorganizować dyskusję panelową, jednak okazało się, że nie będzie ona miała sensu, ponieważ osoby, które w swoich publicznych wystąpieniach deklarowały się jako zwolennicy in vitro, jak prof. Marian Szamatowicz, lekarz, który dokonał pierwszego w Polsce udanego zabiegu zapłodnienia człowieka tą metodą, czy poseł Jarosław Gowin, z różnych powodów nie mogły przyjechać do Wrocławia. Polityk tłumaczył, że ma posiedzenie Sejmu, a profesor, że nie będzie czuł się dobrze, przewidując, iż przypuszczalnie zostanie zaatakowany przez wszystkich.
Przypomnijmy, że profesor Szamatowicz był gościem debaty na Uniwersytecie Przyrodniczym (wykładów wygłoszonych w czasie tej debaty można wysłuchać tutaj). Jego wizycie towarzyszyła wówczas pikieta członków fundacji „Pro – Prawo do życia”.
Sam Wojciech Buźniak przyznaje, że wprawdzie wszystkie wykłady są bardzo wartościowe, jednak najbardziej czeka na spotkanie i świadectwo życia senatora Bolesława Piechy. – Śledząc jego życiorys, można zauważyć, iż był zwolennikiem aborcji. Przyznał się publicznie do przeprowadzenia ok. 1000 zabiegów. Teraz działa bardzo aktywnie pro life – tłumaczy kleryk, dodając: – Warto posłuchać, co sprawiło tak radykalną zmianę poglądów.
Organizatorzy forum dodają również, że ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego na spotkanie z Wojciechem Cejrowskim, które odbędzie się 21 listopada o 16.00, zmuszeni byli wprowadzić wejściówki. Będzie można je odebrać bezpłatnie 16 listopada od godz. 9 w seminarium duchownym (pl. Katedralny 14).
Program Forum Młodych jest dostępny tutaj
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).