Wolność jest wtedy, kiedy robię, co chcę? Nic podobnego!

Ks. Marek Dziewiecki obala mity na temat wolności, a także wskazuje, czym jest prawdziwa wolność.

W ramach 34. Ogólnopolskiego Forum Młodych #Kierunek_Wolność swoją konferencję pod tytułem: "Fałszywa wolność - o tym co nas zniewala" poprowadził ks. Marek Dziewiecki. 

Na początku stwierdził, że najlepszym dowodem na prawdziwą ludzką wolność jest niesamowite zróżnicowanie zachowań między ludźmi.

- Jesteśmy ludźmi, mamy tę samą naturę, a zachowujemy się tak skrajnie różnie. Jedni są święci, inni podli. Nie da się wytłumaczyć tego zróżnicowania inaczej, niż faktem naszej prawdziwej wolności. To my decydujemy, co zrobimy, jak się zachowujemy, jak przyjmujemy to, co nas spotyka - mówił ks. Dziewiecki.

Podkreślił, że każdy z nas może radykalnie zmienić własne decyzje, własny styl życia, i to w każdej chwili. Różnorodność zachowań dowodzi zatem naszej wolności .

Mamy cały czas to samo ciało, te same hormony i skłonności genetyczne, ale potrafimy w procesie zmiany stać się zupełnie innymi ludźmi.

- Człowiek w prawdziwej wolności potrafi zmienić siebie i własne postępowanie radykalnie. Dlatego nie mam żadnych wątpliwości, że wolność ludzka jest prawdziwa. Jeżeli ktoś je ma, to znaczy, że z niej nie korzysta - stwierdził kapłan.

Zaznaczył, że płaszczyzna wolności jest "śmiertelnie ważna". Chodzi przecież o decydowanie o tym, kim jestem i co robię.

- Niektóre decyzje oczywiście nie są kluczowe i ważne, np. którą zupę wybrać w barze. Ale wiele z nich dotyczy płaszczyzn bardzo poważnych. Na co dzień decyduję, czy kocham, czy nienawidzę, czy idę drogą błogosławieństwa i życia, czy drogą przekleństwa i śmierci - wymieniał znany rekolekcjonista.

Bóg szanuje moją wolność, a moje decyzje będą wpływać na mój los nie tylko ziemski, ale doczesny. Każdy aspiruje do bycia wolnym człowiekiem, od kilkuletnich dzieci. Ale czy sama aspiracja wystarczy? Nie.

- Definicja człowieka z czasów średniowiecznych mówi: człowiek to istota rozumna i wolna. Ale to kiepska definicja, bo przecenia nasze używanie rozumu i wolności. Czy każdy z nas używa rozumu, by mądrze myśleć? Na pewno znacie kogoś bezmyślnego, kto nie wyciąga wniosków. Czy powiecie mu: jesteś rozumny? Każdy z nas ma umysł, ale nie każdy go używa w sposób racjonalny. I tak samo z wolnością - nie każdy używa jej mądrze, dlatego może ją niemal całkowicie stracić - tłumaczył ks. Marek.

I poprawił średniowieczną definicję na: „Człowiek to istota, która ma szansę być rozumną i wolną”. Mówił także o tym, że wolność można łatwo stracić. Kiedy zaczyna się ten proces? Najszybciej poprzez chore, zaburzone myślenie na temat wolności.

Prelegent odkłamywał popularne mity dotyczące myślenia o wolności. Pierwszy z nich dotyczy mylenia wolności politycznej, obywatelskiej z wolnością osobistą.

- Wielu młodych ludzi mówi: „Ja jestem człowiekiem wolnym, bo żyję w wolnym kraju”. To niebezpieczna pułapka. W demokratycznych krajach żyją miliony ludzi zniewolonych np. narkotykami, hazardem, alkoholem, grami komputerowymi, seksem, chorymi relacjami, emocjami itd. Można mieszkać więc w zupełnie wolnym kraju i po prostu być niewolnikiem - wyjaśniał ks. Dziewiecki.

Wolność zewnętrzną, polityczną nazwał pospolitą. Oświadczył od razu, że to nie to samo, co wolność osobista. Ona nie dotyczy milionów ludzi. Jest wolnością arystokratyczną, której doświadczają nieliczni.

- Drugi mit to wmawianie sobie, że wolność jest wtedy, kiedy robię to, co chcę. Współczuje komuś, kto tak uważa. Kto robi to, co chce? Pierwsza grupa - niemowlęta i malutkie dzieci. Druga grupa - przestępcy, trzecia - psychicznie chorzy. Człowiek mądry robi to, co warto, a nie to, co chce. Bo czego innego chce moje ciało, czego innego umysł, serce, hormony, emocje - mówił ks. Dziewiecki.

Jakie inne mity na temat wolności obalił ks. Dziewiecki i co robić, aby być wolnym? Czytaj na następnej stronie.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11