Europejski Kongres Żydów apeluje do UE

W reakcji na wyrok sądu w Kolonii, który w czerwcu br. uznał obrzezanie dzieci za niezgodne z prawem, Europejski Kongres Żydów (EJC) wezwał Unię Europejską do większego zaangażowania na rzecz obrony wolności religijnej wspólnot żydowskich.

"W wielu krajach europejskich jest zagrożone wolne sprawowanie kultu przez Żydów" - czytamy w opublikowanym dzisiaj w Brukseli liście, który skierował do rządów krajów UE przewodniczący EJC Moshe Kantor.

Podał w nim przykłady próby wprowadzenia zakazu obrzezania i uboju rytualnego, które wywołały szeroką dyskusję w Niemczech, Austrii, Szwecji i Finlandii, co według niego jest próbą kryminalizacji żydowskich rytuałów.

"Prawo do wolnego sprawowania religijnego kultu jest zapisane w Karcie Praw Podstawowych UE, Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i prawach państw członkowskich UE" - przypomniał Kantor. Wyraził nadzieję, na dalsze owocne rozmowy z przedstawicielami UE na temat "europejskiej tolerancji", w ramach której europejscy Żydzi mają prawo do wolnego sprawowania kultu.

Była przewodnicząca Centralnej Rady Żydów w Niemczech Charlotte Knobloch powiedziała dzisiaj w programie telewizji niemieckiej ZDF, że projekt nowego prawa o obrzezaniu, przygotowywanego obecnie w Niemczech, jest wyważony. Za niekonieczny uznała obowiązek medycznej konsultacji. Jej zdaniem żydowscy rodzice podejmują wolną decyzję i mogą skorzystać z doradztwa. "To, aby obrzezanie było przeprowadzone nie tylko przez lekarza, lecz osobę do tego upoważnioną przez gminę żydowską, leży w interesie wspólnoty żydowskiej" - powiedziała Knobloch i dodała: "Dla nas jest bardzo ważne, aby przeprowadzali go wykształceni fachowcy".

Knobloch skrytykowała debatę na temat obrzezania jaka toczy się w Niemczech. "Jestem głęboko zasmucona wypowiedziami rzekomych i fanatycznych ekspertów, którzy nie dyskutują na ten temat z punktu widzenia medycznego, czy prawnego, lecz szukają antysemickich i wrogich religii argumentów" - powiedziała. Jej zdaniem dyskusja szkodzi międzynarodowemu wizerunkowi Niemiec.

W czerwcu br. sąd w Kolonii uznał obrzezanie chłopców za karalne uszkodzenie ciała. Decyzja sądu wywołała protesty ze strony żydów i muzułmanów, którzy uznali to za ograniczenie swobód religijnych.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| JUDAIZM

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10