Kościoły apelują, by Niemcy zrezygnowały z arogancji

Kryzys euro nie może uzasadniać arogancji Niemiec wobec innych krajów - stwierdzili przedstawiciele Kościołów katolickiego i ewangelickiego z okazji obchodzonego dzisiaj Dnia Jedności Niemiec.

Jego centralne obchody odbywają się w Monachium. Rozpoczęły się one od nabożeństwa ekumenicznego w kościele pw. św. Michała. Przewodniczyli mu: katolicki arcybiskup stolicy Bawarii kard. Reinhard Marx oraz ewangelicki biskup krajowy, Heinrich Bedford-Strohm.

„Jako Niemcy nie jesteśmy sami w drodze, lecz jesteśmy w drodze jako Europejczycy. Bez wspólnoty w Europie, jej perspektywy, zapewne nie doszłoby do zjednoczenia Niemiec" - powiedział kard. Marx.

W uroczystościach z okazji święta narodowego wzięli udział najwyżsi rangą politycy niemieccy: prezydent Joachim Gauck, pani kanclerz Angela Merkel, przewodniczący Bundestagu, Norbert Lammert, który później w podczas spotkania w gmachu monachijskiej opery mówił o europejskiej perspektywie zjednoczenia Niemiec. "Bez przezwyciężenia podziału Europy nie byłaby możliwa jedność Niemiec" - podkreślił Lammert i przestrzegł przed nową rywalizacją między krajami Unii Europejskiej oraz wezwał do dalszego rozwoju Europy, który również leży w interesie Niemiec.

W rozmowie z kolońskim radiem archidiecezjalnym "Dom radio" kard. Marx wskazał na pararele między zjednoczeniem Niemiec przez 22 lat a dzisiejszymi wysiłkami o jedność Europy. „Tylko, że Europa jest o wiele większym projektem, ale także prostszym. Jesteśmy razem jako kraje demokratyczne i nikt nie jest do niczego zmuszany. Na początku nie mogło dojść do zjednoczenia Niemiec, ponieważ część Niemiec znajdowała się pod komunistycznym uciskiem i nie mogła samodzielnie podejmować decyzji. To jest za nami. Lecz łączyć się w warunkach wolności jest trudnym zadaniem. Należy iść na przód drogą kompromisów, okazywać solidarność, stawać się wspólnotą losu i pokazywać to w instytucjach politycznych. Być może jest to główne zadanie XXI w. w skali globalnej. W zjednoczeniu Europy chodzi przecież o to, aby przyczynić się do budowy lepszego świata. Jedność Niemiec była preludium do większej jedności, do której musi dążyć Europa!“ - powiedział arcybiskup Monachium i Fryzyngi.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| NIEMCY

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9