Przypadające 16 kwietnia br. 85. urodziny Benedykta XVI są szczególną okazją do radości w jego rodzinnej Bawarii
Z tej okazji, obok wszystkich biskupów diecezjalnych, uda się do Rzymu 150-osobowa delegacja z premierem Horstem Seehoferem na czele. W samej Bawarii uroczystości przewidziano we wszystkich miejscowościach związanych z papieżem Ratzingerem: od „Papieskiego piwa” rozdawanego przed katedrą w Ratyzbonie, przez okolicznościowe wystawy, do sympozjum teologicznego włącznie. Od chwili wyboru kardynała Josepha Ratzingera na Stolicę Piotrową w 2005 roku, dom w bawarskim Marktl Am Inn, w którym się urodził przyszły papież Benedykt XVI i parafia św. Oswalda, w której został ochrzczony, stały się miejscem odwiedzanym przez rzesze turystów. Od dnia wyboru papieża, 19 kwietnia 2005 roku Marktl am Inn uroczyście obchodzi zarówno ten dzień, jak i rocznicę urodzin papieża, przypadającą 16 kwietnia.
W ramach dorocznego „tygodnia” na cześć Benedykta XVI w Marktl am Inn, na niedzielnej Mszy św. oczekiwany jest arcybiskup Monachium, kard. Reinhard Marx oraz goście z Sotto il Monte i Wadowic – miast narodzin papieży: Jana XXIII i Jana Pawła II, z którymi Marktl am Inn utrzymuje partnerstwo.
Według proboszcza miejscowej parafii, Josefa Kaisera, na modlitwę dziękczynną o godz. 4.15 – w godzinie urodzin Ratzingera – do domu, w którym 16 kwietnia 1927 roku urodził się papież, przybędzie ok. stu osób. Następnie wszyscy udadzą się w procesji ze światłami przez rynek do chrzcielnicy w kościele św. Oswalda. Tam, w kilka godzin po urodzeniu, został ochrzczony 16 kwietnia 1927 roku, w Wielką Sobotę. Na chrzcie otrzymał imiona Joseph Aloisius. „Fakt, że byłem pierwszym ochrzczonym w nowej wodzie uważano za szczególny znak” - wspomina kard. Ratzinger w książce „Moje życie” i podkreśla, że zawsze z wdzięcznością myśli o tym, iż jego życie od początku było zanurzone w tajemnicy Wielkanocy.
Wieczorem proboszcz z Monachium, ks. Rainer Maria Schießler, wygłosi wykład na temat wolności w pojęciu chrześcijańskim, a w miejscowym ratuszu zostanie otwarta wystawa fotograficzna dedykowana wybitnemu rodakowi, zatytułowana „Moje serce bije po bawarsku”.
W Marklt i Traunstein ukażą się okolicznościowe znaczki pocztowe na cześć Jubilata, a najlepsze życzenia mają z Marktl przenieść przez Alpy do Watykanu” biało-żółte balony przygotowane przez grupę 500 dzieci.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.