Zawłaszczanie czy wyznanie?

W Bawarii trwa spór o miejsce krzyża w przestrzeni publicznej.

Z mieszanymi uczuciami śledzę wypowiedzi polityków i kościelnych hierarchów dotyczące decyzji bawarskich władz, by w tamtejszych urzędach zawiesić krzyże. Zdaję sobie sprawę, że jedna i druga strona tego sporu ma swoje racje. Na dodatek z polskiej perspektywy wszystko może wyglądać nieco inaczej. Po czyjej stronie się opowiedzieć? Jasne, zawsze trzeba oburzyć się na próbę instrumentalnego traktowania krzyża. Pytanie tylko czy w tym konkretnym przypadku mamy do czynienia z takim właśnie działaniem, próbą zyskania poparcia wierzących w nadchodzących jesienią wyborach, czy raczej faktycznie z „przypomnieniem podstawowych wartości porządku prawnego i społecznego w Bawarii i w Niemczech”? Wbrew pozorom, w obliczu tego co dzieje się ostatnimi laty w Niemczech i samej Bawarii, to drugie wcale nie musi być wymówką.

Zdania samych Niemców są podzielone. Niemieckich biskupów – co w ostatnim czasie zaczyna być normą  – także. Lewica oczywiście jest oburzona. Centralny Komitet Katolików Niemieckich zaleca ostrożność, ale generalnie jest za, ustami swego przewodniczącego przypominając, że krzyż nie oznacza wykluczana kogokolwiek.  Pomysł – choć też ostrożnie – poparł przewodniczący Rady Kościołów Ewangelickich w Niemczech (EKD) Heinrich Bedford-Strohm przypominając płynące z krzyża takie uniwersalne wartości jak godność człowieka, miłość bliźniego i humanitaryzmu. Nie podoba się muzułmanom, którzy mówią o religijnej neutralności państwa (!). Za to popierają go.... Żydzi, widząc w nim dobry sposób na „zdefiniowanie norm i wartości oraz żądanie ich uznania” w obliczu „mamuciego zadania” jakim jest integracja przybyłych do Niemiec imigrantów.

Padło oczywiście przy tej okazji sporo innych wyjaśnień na temat tego, czym krzyż jest. I to one najbardziej mnie zasmuciły. Bo mam wrażenie, że przypominając wiele jego znaczeń drugorzędnych zapomniano o znaczeniu najbardziej podstawowym: że to znak przypominający, iż Jezus zbawił nas przez swoje posłuszeństwo Ojcu aż do śmierci. A naszym zadaniem jest wiernie kroczyć Jego śladem. Czyli być posłusznym Bogu nawet wtedy, gdy będzie to groziło śmiercią, o groźbach zmarginalizowania, lekceważenia, wyśmiania czy utraty wpływów już nawet nie mówiąc. Chrześcijanin po prostu zawsze, w każdej sprawie, musi być wierny Bogu. Co z całą pewnością oznacza też wierność każdemu, bez wyjątku, Bożemu przykazaniu.

Jeśli krzyż traci tę swoja podstawową wymowę, staje się tylko ozdobnym emblematem. A ile warte jest takie „chrześcijaństwo emblematów”, chrześcijaństwo troski o gzymsy i sztukaterie, a zaniedbujące fundamenty i nośne ściany  – wiadomo.

PS. Dopiszę, bo z komentarzy wynika, że to niejasne: dwa ostatnie zdania odnoszą się zarówno do tych, którzy chcą krzyże na ścianach urzędów wieszać jak i do tych wierzących, którzy się temu sprzeciwiają; dla tych drugich krzyż też może być tylko emblematem, fasadą z której można zrezygnować, bo tak naprawdę go nie rozumieją.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| BAWARIA, KRZYŻ

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • Gość
  06.05.2018 15:42
  Czy nie jest zawłaszczeniem krzyża stwierdzenie premiera Bawarii, że każe go wieszać jako "symbol kulturowy"? Religijne rozumienie krzyża jest jedynym sensownym rozumieniem, ale czy można od każdego obywatela, płacącego podatki i żyjącego w państwie, które nie jest teokracją, żądać uznania religijnego znaczenia krzyża?
 • Andrzej_Macura
  06.05.2018 19:01
  Trochę mnie te komentarze zdziwiły. Czy piszący je na pewno przeczytali mój tekst albo jakiś inny? Bo wydaje mi się, że dość wyraźnie broniłem tej inicjatywy wieszania krzyża. Fakt, może zbyt ostrożnie. Nie napisałem, że jej przeciwnicy to wilki w owczej skórze, zaprzańcy, wrogowie Chrystusowego krzyża. Ale czy i bez takiego obraźliwego ich potraktowania wymowa tego tekstu nie była jasna? Już sam tytuł tytuł sugeruje, że traktuję to jako deklarację wiary...

  A że potem napisałem o sensie krzyża? Ano napisałem. Czy to krytyka tych, którzy chcą te krzyże wieszać? Napisałem, że to oni i tylko oni takie drugorzędne znaczenie przypominali, pomijając jego istotę? No chyba nie wierzycie, ze przytoczeni przez mnie mnie w tym kontekście przedstawiciele niemieckiej lewicy i muzułmanie taką głęboką teologię krzyża reprezentują...

 • 1
  06.05.2018 19:01
  wieszanie krzyza ma sens jesli jest zwiazane z miloscia.Akurat Niemcy w ta milosc sie wpisuja rozwiazujac problem uchodzcow.Po tym jak zamkneliscie granice przed uchodzcami wy Polacy nie nabyliscie prawa o tym dyskutowac.Jak powiedzial dzis nasz papiez cytujac Jezusa i wiara i milosc bez uczynkow jest tylko iluzja czyli niczym.Pozawieszaliscie wszedzue gdzie sie dalo krzyze i co z tego wynika? Nic nie wynika.Puste symbole,zeby juz nie powiedziec ...kpiny.A po "poarciu" jakie udzieluscie nienarodzonym niepelnosprawnym to juz niczego dobrego oczekiwac nie mozna.
 • tomat
  07.05.2018 11:33
  Błędne jest przekonanie, że krzyż Pana Jezusa jest zarezerwowany wyłącznie dla wierzących i może wisieć jedynie w prywatnych domach wierzących i chrześcijańskich ośrodkach kultu, gdzie indziej nie, bo: rani, razi, prześladuje, piętnuje, wyobcowuje, wyklucza, poniża i co tam jeszcze kto wymyśli. Krzyż ma prawo wisieć także w miejscach publicznych w krajach, które posiadają historię i kulturę chrześcijańską. Dla tych krajów to także znak rozpoznawczy, punkt orientacyjny, dlatego mają rację ci, którzy nie chcą go z tych miejsc publicznych usuwać. Tym razem władze od setek lat katolickiej Bawarii okazały się mądrzejsze, niż kard. Marks. Wielki plus dla nich!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  30 1 2 3 4 5 6