Mijają cztery lata od ogłoszenia decyzji o rezygnacji Benedykta XVI. „Jest on w pełni sił intelektualnych i coraz bardziej kruchy fizycznie” – mówi ks. Federico Lombardi, kierujący watykańską Fundacją Josepha Ratzingera – Benedykta XVI. Podkreśla jednocześnie, że naprawdę pięknie jest mieć papieża seniora, który modli się za Kościół i za swego następcę.
„Sposób, w jaki żyje on w tych latach, odpowiada temu, co zapowiedział; żyje modlitwą, w odosobnieniu i totalnej dyskrecji. Jego służbą jest towarzyszenie modlitwą życiu Kościoła i solidarność ze swym następcą właśnie w odpowiedzialności" – mówi Radiu Watykańskiemu ks. Lombardi. "Miałem okazję spotykać się z Benedyktem XVI w minionych miesiącach. Jest on nadal w doskonałej formie intelektualnej i duchowej. Oczywiście czas płynie, więc siły fizyczne słabną, ale nie ma żadnych szczególnych chorób; widać tylko tę kruchość, która pogłębia się z wiekiem. Cały czas jednak jest na nogach, chodzi po domu. Czuje się, że jest to sędziwy człowiek, z biegiem lat coraz bardziej kruchy fizycznie, ale w pełni sił umysłowych, i przebywanie z nim to prawdziwa przyjemność”.
Ks. Lombardi zauważa, że poprzez obecność dwóch papieży mamy do czynienia z sytuacją wcześniej nieznaną, ale jednocześnie piękną. „Relacja Franciszka i Benedykta XVI jest wspaniałym przykładem jedności w Kościele” – mówi prezes watykańskiej Fundacji.
"Wszyscy zapewne pamiętamy ostatnie spotkanie papieża Benedykta z kardynałami przed konklawe, gdy nie wiedząc przecież jeszcze, o kim mówi, obiecał posłuszeństwo i szacunek swemu następcy. Był wówczas obecny także kard. Bergoglio. Później wypełniło się to, o czym mówił, poprzez jego dyskretną i pełną pokoju bliskość duchową ze swym następcą" – podkreśla ks. Lombardi. "Franciszek czuje wsparcie płynące z tej modlitwy i troszczy się o tę relację poprzez odwiedziny, kontakty telefoniczne czy wiele innych oznak bliskości, szacunku i duchowego wsparcia. Innymi słowy, przeżywamy nieznaną wcześniej sytuację, ale jest ona piękna, niesie pokój. Powiedziałbym, że za każdym razem, gdy widzimy papieża Franciszka razem z jego poprzednikiem, jest to wielka radość i wspaniały przykład jedności Kościoła w różnorodności uwarunkowań".
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.
18 listopada 1965 r. polscy biskupi podpisali się pod orędziem do biskupów niemieckich.
Zawsze mamy wsparcie ze strony Stolicy Apostolskiej - uważa ambasador Ukrainy przy Watykanie.
19 listopada wieczorem, biskupi rozpoczną swoje doroczne rekolekcje.