Dobre dziennikarstwo to takie, które opowiada się po stronie Ewangelii i słucha wszystkich głosów – napisał Papież Franciszek w przesłaniu do redakcji jezuickiego pisma „La Civiltà Cattolica” z okazji 175. rocznicy jego powstania. Ten katolicki periodyk „towarzyszył wielu pokoleniom, jak przyjacielska obecność, dostarczając pomocnych wskazówek w interpretowaniu wydarzeń na świecie w świetle wiary” – zaznaczył Ojciec Święty.
Papieskie przesłanie, podpisane 17 marca w Klinice Gemelii, zostało odczytane wczoraj podczas uroczystości rocznicowej w Rzymie. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. watykański Sekretarz Stanu kard. Pietro Parolin, sekretarz ds. Relacji z Państwami i Organizacjami Międzynarodowymi abp Paul Richard Gallagher, prezydent Włoch Sergio Mattarella oraz dyrektor „La Civiltà Cattolica” o. Nuno da Silva Gonçalves.
„Pragnę wyrazić moje głębokie uznanie za mądrą posługę, jaką pełnicie na rzecz Stolicy Apostolskiej i Kościoła, realizując działalność dziennikarską, która sprzyja ścisłemu przestrzeganiu prawdy, dając przestrzeń dla konfrontacji i dialogu” – wskazał Franciszek, dziękując kolegium pisarzy za ich pracę. Słowa wdzięczności skierował także do jezuickiej wspólnoty, która współpracuje na różnych etapach publikacji. „Razem z wami dziękuję Panu za te lata, podczas których czasopismo towarzyszyło wielu pokoleniom, jak przyjacielska obecność, dostarczając pomocnych wskazówek w interpretowaniu wydarzeń na świecie w świetle wiary” – napisał Ojciec Święty. Zachęcił także do kontynuowania pracy „z radością, poprzez dobre dziennikarstwo, które nie opowiada się po żadnej innej stronie, jak tylko po stronie Ewangelii, słuchając wszystkich głosów i ucieleśniając posłuszną łagodność, która jest dobra dla serca”.
Pierwszy numer jezuickiego pisma ukazał się 6 kwietnia 1850 r. Inicjatywę wsparł Papież Pius IX. „La Civiltà Cattolica” stała się narzędziem do odczytywania i interpretowania historii, polityki, kultury, nauki oraz sztuki w świetle wiary chrześcijańskiej, zgodnie z Magisterium Kościoła. Periodyk jest obecnie wydawany nie tylko w języku włoskim, ale także po angielsku, hiszpańsku, francusku, chińsku, koreańsku, rosyjsku i portugalsku.