Chrześcijanie różnych wyznań zamierzają organizować imprezy towarzyszące Igrzyskom Olimpijskim w Londynie. Hasłem akcji będą słowa: „Bardziej niż złoto”.
Olimpiada odbędzie się w dniach 27 lipca –12 sierpnia br. Natomiast od 29 sierpnia do 9 września trwać tam będzie Paraolimpiada – igrzyska dla sportowców niepełnosprawnych.
Nawiązują one zarówno do Psalmu 119: „Miłuję Twoje przykazania bardziej niż złoto, niż złoto najczystsze”, jak i do koloru najważniejszego medalu w każdej z dyscyplin sportowych. Hasło zostało wybrane przez ekumeniczną organizację More Than Gold, która pomaga Kościołom w Wielkiej Brytanii we włączeniu się w inicjatywy związane z Olimpiadą.
Inicjatywa ma dwa główne cele: zachęcenie parafian do organizowania imprez, które umożliwią świętowanie tego wielkiego wydarzenia, a także przekazanie własnemu krajowi i światu „duchowego przesłania”. More Than Gold proponuje np. organizowanie lokalnych przyjęć na trasie przekazywania ognia olimpijskiego, przyjmowanie w sowich domach rodzin sportowców, które nie byłoby stać na inne zakwaterowanie, włączenie się w wolontariat Igrzysk jako „sposób na okazanie wszystkim miłości Chrystusa” itp.
Organizowane będą również modlitwy za Olimpiadę, aby stała się czasem duchowego rozwoju. Organizacja przygotowała w tym celu podręcznik, który można za darmo ściągnąć ze strony internetowej http://www.morethangold.org.uk. Zawarte są w nim m.in. fragmenty Starego i Nowego Testamentu, odpowiadające na takie pytania jak: Co to znaczy świętować wydarzenie? Jak bardzo liczy się zwycięstwo? Jak przyjmować przybyszów z innych krajów? Jak ludzie mogą tworzyć jedno ciało, zgodnie z sugestią św. Pawła?
W inicjatywach More Than Gold uczestniczy także Kościół katolicki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Anglii i Walii, abp Vincent Nichols odwiedził już Park Olimpijski we wschodniej części Londynu, gdzie odbędzie się część zawodów i gdzie będą mieszkać sportowcy. Jego zdaniem Olimpiada i Paraolimpiada przypominają wszystkim, a zwłaszcza ludziom młodym, znaczenie dobrego zdrowia, godności własnego ciała i to, że troska o nie ma także wymiar duchowy. – Przykład wielu sportowców, którzy codziennie trenują przed Igrzyskami przypomina, nam, że i w naszym codziennym życiu potrzebujemy dobrych przyzwyczajeń i uporządkowania, aby jak najlepiej wykorzystać talenty otrzymane od Boga – wskazał metropolita Westminsteru.
Przy okazji Olimpiady Kościół powołał do życia Fundację Jana Pawła II na rzecz Sportu. Oprócz koordynacji działań istniejących już katolickich ośrodków sportowych, ma ona dbać o to, aby sport był środkiem wychowania, okazją do spotykania się z ludźmi, a także sposobem pokonywania istniejących konfliktów na przedmieściach wielkich miast. Zajmie się również budową nowych obiektów sportowych w parafiach i katolickich szkołach archidiecezji Westminster, Southwark i diecezji Brentwood – trzech Kościołów lokalnych, na których terenie odbędą się londyńskie Igrzyska.
Na czas Olimpiady Fundacja chce też przypomnieć starożytną tradycję zawieszenia broni i wyciszenia konfliktów na czas Igrzysk. Uczyni to podczas mityngu organizowanego dokładnie 50 dni przed ich rozpoczęciem, 9 czerwca, na placu Trafalgar w Londynie. – Chcemy zachęcić do zmiany kulturowej: przejścia od konfliktu od współzawodnictwa, zachęcić gangi, by stały się drużynami i pokazać, że młodzi ludzie mogą wprowadzać pokój przez sport – oświadczył przewodniczący Fundacji, prałat Vlad Felzmann.
Obecnie mieszka w nim zaledwie sześciu mnichów i żyjące ich charyzmatem dwie osoby świeckie.
Pod hasłem „Kłaniajcie się Królowie”, 6 stycznia odbędą się Orszaki Trzech Króli.